Brýle

Mám překrásnou konfekční velikost 34, trika velikosti L, sako čtyřiapadesátku a velikost bot 43. Má hlava je vůči tělu nepoměrně veliká, takže u klobouků spadám do velikosti 62, což je první, která se běžně neprodává. Nechci nosit klobouky, takže by mi to mohlo být jedno. Kvůli své mutantsky obří lebce však vypadám jako idiot i v brýlích, které potřebuji.

Do loňského srpna byl můj život jako zalitý sluncem. Moje hlava byla standardně velká, lidé hezcí, jenom většina z nich neuměla používat fonty, které by byly čitelné i z více než půl metru. A pak jsem si po pár letech zašel na oční.

Tam se zjistilo, že na jedno oko mám dioptrii a půl, na druhém jednu. Je to taková ta míra, kdy se dá bez brýlí přijatelně fungovat, ale s nimi je to výrazně lepší. Inu, zašel jsem si do optiky.

Nabídka brýlí by mohla v mnoha ohledech jít příkladem. Všemožné tvary, odstíny, široká paleta úprav skel… Takové obchody s konfekční obuví by se zdánlivě mohly stydět. Pokud tedy máte nějak normálně velkou mozkovnu.

Mám ten stejný problém. Jenom jaksi opačně. Foto: Thomas, Hawk, Flickr.com

Mám ten stejný problém. Jenom jaksi opačně. Foto: Thomas, Hawk, Flickr.com

A to já nemám. Vybral jsem si hezké obroučky, které zvýrazní mou mužnost a podtrhnou mé, ostatně od přírody božské, křivky. Jenomže se ukázalo, že má hlava není až tak normálně tvarovaná, jak jsem si myslel. Vycvičen z obchodů s oblečením a obuví jsem je vzal a požádal, jestli je nemají v mé velikosti. Zjištění, že brýle v kategoriích S, M, L a XL neexistují, bylo poměrně ponižující.

Takže jsem se ztrapnil a ještě mám brýle, které jsou mi nepatrně menší, než by měly být. Nevypadám úplně nelidsky, ale trochu se to tomu blíží.

A to je vlastně všechno.

MYMilí výrobci brýlí. Je opravdu o tolik dražší dělat brýle ve více velikostech? Ano, dají se upravit nožičky, ale pak člověk vypadá jako pako. Vždyť udělat u toho lisovaného plastu část várky o 5 % větší nebo menší, není zas takový náklad. Díky pěkně.

P. S. Čočky nosit nemůžu, mám z nich panickou hrůzu.


        


Komentáře nejsou povoleny.