Cartridge do tiskáren

K základnímu vybavení běžné české chudší domácnosti patří kromě dvou automobilů, plazmové televize, perského koberce a hrnců od Zepteru také inkoustová tiskárna. Magické to zařízení, které plýtvá barvou z malých tiskových kazet – cartridgí – na papír, abyste měli pocit, jak jste skvěle ušetřili oproti laserovému tisku v nejbližším copycentru.

Já si zkrátka nemohu pomoct, ale mám pocit, že za tiskovými kazetami a tiskárnami obecně stojí nějaká fantaskní mafie, která se snaží běžného spotřebitele odrat do posledního… papouška. Z hlediska byznysu to do jisté míry jsem ochoten pochopit, z hlediska spotřebitele skutečně rudnu a sháním střelnou zbraň. (Prý jsem až zbytečně agresivní. Jsem?)

Rozumím tomu, že vyrobit takovou tiskovou cartridge s veškerou elektronikou uvnitř a doručit ji k zákazníkovi něco stojí. Konkrétně asi tak (za černou a barevnou dohromady) stejné peníze jako nákup nové tiskrány, ve které (jaká náhoda!) už ty samé cartridge jsou, jenom kdysi nějaký génius vymyslel, že nejlépe odere zákazníka tak, když do nich s magickým heslem „startovací“ dá místo běžných 20 ml inkoustu čtvrtinu. Super.

To je asi stejně bizarní obchodní model, jako kdybyste prodávali plnou nádrž Naturalu jenom lehce pod cenou ojetého Renaultu, zatímco tento skvost francouzské výroby dostanete v nejbližším autobazaru už natankovaný. Popřípadě si můžete koupit náhradní díly od Dacie (čti neoficiální cartridge), které vám s největší pravděpodobností zahlásí nějaký neřešitelný error. Já přitom už jeden Canon, tedy Renault, pár let mám, a jsem s ním spokojen, neboť tiskne a skenuje, a více nepotřebuji, děkuji za optání.

Přestaň si konečně píchat tu marihuanu… teda inkoust! Foto: ShutterSparks

Přestaň si už konečně píchat tu marihuanu… teda inkoust. Foto: ShutterSparks

Super, tak budeme prodávat jenom ten Natural! Člověk je tvor tvořivý a vymyslel náhradní inkousty a neoficiální plnící stanice. (Ty jsou obvykle zastrčené někde na žižkovském dvoře, kam se bojíte vstoupit, natož tam vytáhnout peněženku.) Byznysmen je tvor tvořivější a vymyslel čipy, které si pamatují, že cartridge už byla jednou na dně, člověk vymyslel, jak čipy zblbnout… a takhle pořád vesele dokola, dokud se jednoho krásného dne při plnění své cartridge nepíchnete přiloženou injekční stříkačkou a nevykrvácíte do kaluže laciného náhradního inkoustu. A to ani nemluvím o tom, že mi ta černá svině dneska natekla pod nehet!

MY

Vážená cartridgová mafie, příroda při vyrábění dalších a dalších plastových krabiček pláče a spotřebitel jakbysmet. Nebylo by pro celý svět lepší, kdybyste zavedli síť certifikovaných plnících stanic, ve kterých bychom měli jistotu, že za nějakou rozumnou cenu (pro všechny zúčastněné) dostaneme svou tiskovou kazetu naplněnou odborně a správně, a tudíž nám nebude další dva týdny dělat fleky na papíře a podobně? Věřím, že bychom společně nějaký přijatelný obchodní model, který nebude typicky francouzsky postavený na hlavu, našli.


        


Komentáře nejsou povoleny.