Cenová válka na železnici

Pro zákazníka je skvělé, když má možnost vybrat si mezi železničními dopravci toho, jemuž svěří do rukou svůj život po čas své cesty za prací, školou, odpočinkem či nevázaným sexuálním zážitkem na záchodku předražené putyky na Stodolní. Nemohu se však zbavit pocitu, že ani nové tváře, ani dominantní přepravce nově vzniklou situaci poněkud nepochopili.

Abychom si rozuměli, protože ne každý je fanouškem železnice: v České republice je absolutní většina veškeré dopravy dotovaná státem nebo kraji, takže ani s prázdným vlakem jeho dopravce teoreticky nikdy nemůže prodělat ani halíř.

Právě zmíněná trať z Prahy do Ostravy je první tzv. open access vlaštovkou. Může na ní jezdit kdokoliv, kdo dokáže splnit přísná kritéria a má dost peněz na to, aby si pořídil vlastní vlak. Ale ze státních peněz na svůj provoz nedostane ani korunu.

Jak asi víte, na zmíněné trati v současnosti jezdí trojlístek dopravců: České dráhy, RegioJet a LEO Express. Desítky vlaků každým dnem brázdí náš nejdůležitější železniční koridor a z jejich naplněnosti je zřejmé, že nabídka již velmi výrazně převyšuje poptávku a někdo bude muset z kola ven.

A místo aby se dopravci vydali cenou optimalizace nákladů, vykašlali se na dortíčky za pětikorunu a snažili se přitáhnout k vlakům statisíce potenciálních zákazníků z řad majitelů aut, rozhodli se, že se mezi Prahou a Ostravou bude jezdit za sušenku.

Cenová válka na železnici

Zkuste prostě trošku zdražit, rozumíme si? Foto: Facebook LEO Express

Tedy, ne doslova, nicméně cena lehce převyšující sto korun (v méně vytížených časech) za více než 350 km dlouhou cestu je jedním slovem směšná. Dopravci stále tlačí cenu níže, překopávají už tak nepřehledné ceníky, nabízejí slevy pro fanoušky konkurenčních vlaků (do března jezdí majitelé In-karty ČD u Lea i Regio za hubičku) a aby toho nebylo málo, Jančura (RegioJet) žaluje na Žaludu (ČD), Žaluda žaluje na všechny, Leoš Novotný (LEO) se stydí a nevychází z domu, ministerstvo dopravy dělá už rok výhružné tytyty, dopravci krvácejí a krvácejí, Milton Friedman rotuje ve svém hrobě a mému kamarádovi Michalovi pozvracela malá holčička jeho rezervované místo ve vyprodaném žlutém vlaku.

MYPřestaňte ze sebe dělat šašky a žalovat jeden na druhého jako pětileté děti. Nastavte cenu, která nebude směšná a za kterou bude důstojné cestovat přes celou republiku. Zase tak špatně na tom snad náš národ není (i když to s oblibou tvrdí večer u piva). Třeba pak budete i za pět let jezdit spokojeně všichni tři.


        


Komentáře nejsou povoleny.