Cestování po Evropě s Českými drahami

Zažil jsem něco, co mě doopravdy posunulo. Cestoval jsem do Amsterdamu. Nikoliv letadlem, nikoliv autem, nikoliv autobusem, nýbrž vlakem! Ano, cestovat po Evropě vlakem má patrně největší styl a cestovat po Evropě s Českými drahami je zážitek k nezaplacení.

K cestě do Amsterdamu můžete využít výhodnou (opravdu výhodnou!) nabídku SparNight k produktu City Night Line v kategorii vlaků EuroNight. Pomocí této kombinace můžete odcestovat do několika evropských metropolí již za 29 EUR.

Nabídka vozů je široká – od nejdražších lůžkových vozů, kde kromě teplé sprchy oceníte i snídani zdarma, po vagony s kupé z minulého století. Tam neoceníte nic. Vozy nemají ani klimatizaci, ani elektrické zásuvky, ani nic dalšího, co by na tak dlouhé cestě (16 hodin) každý ocenil.

Cestování po Evropě s Českými drahami

"Rychlost, bezpečnost a pohodlí jsou hlavní přednosti nočních spojů vyjíždějících denně z ČR do celé Evropy. Během spánku se můžete přemístit i stovky kilometrů daleko až do cíle vaší cesty, kam přijedete svěží a odpočatí." Zdroj: www.cd.cz

Byl jsem velmi naivní, když jsem si myslel, že se České dráhy (ve spolupráci s německými, abych jim nekřivdil) hecnou a pošlou do západní Evropy nějaký slušný vlak. Zatímco jezdí Pendolino do Františkových lázní, do Amsterdamu se vypravuje vlak s ucpaným záchodem (který byl ucpaný i na cestě zpátky). I naše holandské spolucestující (Jedna z nich vypadala jako Katy Perry!) byly překvapeny a shodly se, že tolik hoven po podlaze na WC ve vlaku ještě neviděly.

Naprostou zbytečností, která vedla ke zmatení velikého počtu lidí, byl vůz vyhrazen pro cestující bez místenky, který se v Děčíně odpojoval. Ten způsobil, že vlakem zmateně pobíhali cestující, kteří nevěděli, kam se mají usadit (a my to také nevěděli, když se nás ptali), a že se nám jedna tmavá a kyprá žena zoufale pokoušela prodat šanel pětku. Přitom do Děčína jezdí i v tuto dobu vlak každou hodinu.

Třešničkou na dortu byl vůz s minibarem, kde se dalo během cesty zakoupit občerstvení. V nabídce bylo všechno od piva za 70 Kč, teplých párků s chlebem za 85 Kč a instantní kávy za 70. Pohybující se jídlo je tak drahé!

MYV západoevropských zemích (se kterými se tak často a tak rádi srovnáváme) je zvykem nabízet vysoký standard pro všechny a něco navíc těm, kteří si připlatí. U nás to platí tak, že pokud si nekoupíte nadstandard, bude vám to řádně dáno najevo. České dráhy, zamyslete se nad sebou, nedělejte nám ostudu a nechte umejt záchod od hoven ve voze 174.


        


Komentáře nejsou povoleny.