Diety

V České republice rok za rokem přibývá množství obézních lidí (především dětí) a lidí s nadváhou. Alespoň to nám tvrdí média. Při pohledu kolem sebe v ulicích velkoměst i na vesnických tancovačkách s nimi asi nelze nesouhlasit. Je však třeba dodat, že klíčový není přírůstek obézních jedinců, ale úbytek lidí se zdravým úsudkem.

Když jsem dokončil svůj tělesný vývin, seknul jsem s vrcholovým sportem a přestala mi být vidět všechna žebra, maminka mi říkala, že už nemůžu tolik žrát. Zdá se, že byla jednou z mála v této republice a vlastně i na světě. Ve Spojených státech bylo minimálně v devadesátých letech populární žalovat fast foodové řetězce, protože nikdo nemohl tušit, že jíst hamburgery třikrát denně je nezdravé!

Co je populární v Čechách? Diety. Máte dítě, které (stejně jako já) prosedí většinu svého volného času u počítače? Máte (konečně!) pocit, že by mělo trošku zhubnout, aby se za sebe ve společnosti stokilových deváťáků nemuselo stydět? Tak ho vyžeňte ven. Sportovat, ne hulit, samozřejmě. Konzumací zeleniny horem dolem ještě nikdo zázraky nedokázal, protože, přiznejme si to na rovinu, málokterému dítěti do hlavy vštípíte, že to dělá pro sebe a že nemá smysl mimo kontrolu na školním výletě sežrat na posezení tři pytlíky chipsů.

Pak tu máme dospělé. Ti si ničí své tělo řadou nesmyslných diet. Tak třeba vegetariánství a veganství. Člověk je od přírody všežravec, že? Četl jsem o hodně lidech, kteří vysadili živočišné produkty a odměnou jim byl syndrom dráždivého tračníku – onemocnění málo známé, ale o to nepříjemnější. Vegetariáni „z přesvědčení“ se navíc vyřazují z možnosti ovlivnit způsob, jakým se bude se zvířaty zacházet. Budeme-li kupovat maso z malých chovů, bude jich více a solidní životní podmínky bude mít čím dál tím více zvířat, nemyslíte? A pokud by celý svět přestal jíst prasátka, tak by prasátka téměř vymřela, rozumíme si?

Diety

Tady nepomůže veganství, paleo dieta ani krabičky. Vážně ne!!!

A co pak taková paleo dieta. Lidské trávení je prý stále ještě přizpůsobeno především stravě našich předků před tisíci let. A tak pár lidí napadlo, že vysazením nových potravin bude člověk rázem čilý jako rybička a začne hubnout. Málokdo se ale pozastavuje nad tím, že způsob chovu či pěstování takových potravin se výrazně změnil a přítomnost chemie je nevyhnutelná. Budeme prostě jíst jako naši předkové, kteří byli v pětatřiceti staříky nad hrobem? Vážně?!

Poslední dva životní postoje jsou příklady totálního alibismu. Za prvé, prý se nevyplatí sportovat, protože tělo si po náročném fyzickém výkonu pouze ukládá další a další zásoby. Ano, to je do jisté míry pravda. Pokud se jednou za dva týdny zničíte uběhnutím deseti kilometrů a zajíte to tabulkou čokolády.

A za druhé, znáte takzvané krabičkové diety? Zbohatlíci v Praze i v menších městech jsou schopni zaplatit několik stovek korun denně za to, že jim někdo (šikovný podnikatel) v krabičce přiveze jablko k snídani a více či méně nechutný oběd, nad nímž by i podprůměrný gastroenterolog či výživový specialista zaplakal.

MYLidi, nikdo nejsme ideální (třeba autoři tohoto blogu k tomu mají vážně hodně daleko). Ale přestaňte si proboha myslet, že někdo nebo něco zhubne za vás! Přestaňte podporovat kdejaké zloděje a spasitele světa, jezte rozumné množství kvalitních potravin a vyražte (přimeřeně!) sportovat. Vždyť léto je tady a venku je tak krásně!


        


Komentáře nejsou povoleny.