Falešný a prázdný euroskepticismus

Oproti úterý je dnes o tři stupně chladněji, světlo je o sedm minut déle. Výška hladiny Vltavy v Praze na Františku se nezměnila a zůstává na pěkných 246 centimetrech. Na druhé straně řeky se však odehrála změna tak razantní, že si zasloužila přímý přenos na ČT24 a dnešní MF DNES ji má na podvalu. Nad Hradem zavlála vlajka EU.

Bývalý hradní vícekancléř Petr Hájek přirovnal fangličkový tyátr ke vzniku protektorátu Böhmen und Mähren, Milan Knížák jej označil za ještě zrůdnější, neboť toto vztyčení nebylo vynuceno. K připodobňování k haakenkreuzu se připojil i institut Václava Klause. V internetových anketách se lid vyjadřuje proti umístění symbolu eurointegrace. Osobně mi je přítomnost vlajky vedle Matyášovy brány úplně buřt. Vadí mi ale mainstreamově zaprděný pohled průměrného českého občana na Evropskou unii.

Není to Brusel ani Strassbourgh. Takhle vypadá vyzdobený parlament Francie. Foto: European parliament, Flickr.com

Není to Brusel ani Strassbourgh. Takhle vypadá vyzdobený parlament Francie. Foto: European Parliament, Flickr.com

O evropské spolupráci existuje řada polopravd, omylů a mýtů. Bohužel, mnozí se podle nich rozhodují. Netvrdím, že by ta organizace nemohla fungovat mnohem efektivněji a konečně si i myslím, že bychom relativně dobře mohli žít i bez ní. Podíváme-li se na dění v EU jinou optikou než udatný český národ versus zrůdný eurobyrokrat, uvidíme, že drtivá většina disfunkcí je způsobena právě postojem zastánců národních zájmů.

Nijak nepopírám, že celá řada nařízení a politik Unie je bizarní. Nelíbí se mi dotační politika (nevím, proč má unie platit silnici z Horní Dolní do Dolní Horní a státy mají stavět mezinárodní dálniční tahy, být to naopak, dává mi to smysl). Jasně prolobbovaný byl zákaz klasických žárovek. A to, že se parlament stěhuje sem-tam, aby Francouzi měli klid, mě slovy mé kamarádky „kardinálně mrdá“.

I přes to jsem eurooptimista. Budu spát mnohem klidněji, bude-li mě chránit jedna dobře vyzbrojená a efektivní euroarmáda (Teď vážně, neděsilo vás, když byla ministryní obrany Vlastička Parkanová?). Budu náramně spokojený, pokud budu mít k dispozici stejné pracovní podmínky jako Němci a pokud tytéž budou mít i Rumuni. A nejšťastnější budu, až budou e-shopy doručovat do všech evropských zemí stejně.

Falešný a prázdný euroskepticismus

V Bruselu sedí byrokrati, které nikdo nezvolil a neznají problémy obyčejných lidí. Foto: European Parliament, Flickr.com

EU je prý nedemokratická. Mají tam vládnout jacísi eurobyrokrati odkojení euromlékem. EU má 55 tisíc úředníků. Český stát jich měl v roce 2010 pětinásobek.  Jasně, EU nevydává občanky, nevykonává stavební dozor ani nepřiděluje SPZ, ale pokud dokáže kolos půlmiliardy lidí spojovat skupina lidí o velikosti Frýdku-Místku, není to tak zlé. Navíc v čele stojí komise (lidé jmenovaní demokraticky ustanovenými vládami), parlament (co je demokratičtějšího?) a rada (všichni volení).

A pak je tu to ohrožování národních zájmů. K tomu se vyjadřuje skutečně těžko. Co jsou národní zájmy? Za mě mezi ně patří mír (EU na to má štempl od Nobelova výboru, vím, že to je bizarní, ale má ho), prosperita a silná ekonomika (nemyslím si, že by byl Brusel horší než Strakovka), svoboda pohybu, projevu, … (a i tady je EU jednoznačně pozitivní).

Takže, v čem mi vadí falešný a prázdný euroskepticismus? Nevěřím tomu, že mé zájmy a potřeby jsou bližší babičce selce z Valašska než studentovi z Paříže nebo Helsinek. Nemám pocit, že by národní státy fungovaly lépe než euroinstituce. A hlavně – většina problémů EU je způsobena partikulárními a sobeckými zájmy jednotlivých států. Parlament se stěhuje, protože Francie chce být důležitá. EU pracuje pomalu, protože kdejaká česká vláda může brzdit. A taková Lisabonská smlouva má  asi 40 stránek věnováno výjimkám pro jednotlivé státy.

MYMilí euroskeptici, respektuji vaše právo na názor. Máte plné právo kritizovat Unii. Mnoho věcí, které vymýšlí, štve i mě. Přestaňte ji ale kritizovat jako celek a nesmyslně ji rozkopávat a zneefektivňovat. Nejste utlačovanou menšinou. Můžete do Unie kandidovat, měnit ji, propouštět úředníky. Média v čele s Lidovými novinami vám ochotně pomohou. A pokud se nepovznesete nad myšlení „smrádek, ale teplíčko české kotliny“, přestaňte alespoň urážet oběti holocaustu tím, že stavíte demokratickou instituci na roveň třetí říše. 


        


Komentáře nejsou povoleny.