Fašismus a marxismus bojovníků za tržní ekonomiku

Přiznám se vám k jedné věci. Jsem levičák. Považuji za správnou politiku vyšších daní a vyšších výdajů, odzbrojil bych celý svět, národní suverenita je mi kdesi pod šosem a konečně tvrdím, že čím více bude církev oddělená od státu, tím bude oběma subjektům lépe. Chápu, že v mnoha ohledech jsou české levicové strany spíše přehlídkou milovníků knedla-vepřa-zela a podporovatelů návratu interrupčních komisí. Nelíbí se mi to. Ale způsob, jakým svůj názor projevují pravičáci kolem mě, je mi ještě nesympatičtější.

Je jim něco mezi patnácti a padesáti. Jsou zpravidla vzdělaní (ekonomové), mají nadprůměrné přijmy a přistěhovali se do Prahy. Jsou pravicoví voliči. Plně to respektuji. Vadí mi ale jejich postoje na pomezí fašounství a marxismu. Mám na mysli takové to „každému, kdo volil Zemana, bych sebral volební právo“, „po volbách se bude lůza radovat, zatímco KSČSSD vyžene posledních pár schopných lidí…“ nebo evergreen „politika je umění rozdělovat peníze, ministr má být manažer.

Jak nedávno prohlásila @nevtipná, to, že se někdo přestěhuje do Prahy a pořídí si titul, mu nedává právo rozhodovat o tom, kdo smí a nesmí volit. Ať se to stokrát fašounům kolem mě nelíbí, jejich názor prostě není důležitější ani hodnotnější než názor voliče KSČM z Kyjova.

Pravicová politika není a priori lepší než levicová, jakkoli si to spousta lidí myslí. První republika byla na svou dobu krajně levicová, přesto prosperovala. Je mi bližší Che Guevara než Nixon. Nepovažuji Nicolase Sarkozyho za výrazně lepšího politika, než Francoise Hollanda, Billa Clintona beru jako tisíckrát větší osobnost než Ronalda Reagana. Krizi mnohem lépe ustálo Švédsko než Irsko. Řecko do problémů dostala svorně pravice i levice, že by Putin jako echtovní pravičák nějak hájil zájmy a svobody Rusů, se mi nezdá.

Koho byste si vybrali?

Koho byste si vybrali?

Konec konců Margaret Tatcherová (dej jí pánbůh nebe) by zdaleka nebyla tak oplakávaná, kdyby zemřela v době, kdy je zrovna in být názorově vlevo.

A konečně, tvrdit, že politik má hlavně určovat toky peněz, neb majetkové poměry rozhodují o směřování společnosti, není nic jiného, než být marxistou. Vždyť marxismus přišel s tím, že společenské změny se odvíjí od ekonomických změn.

Nenutím nikomu svoje politické přesvědčení. Nemyslím si, že by můj názor byl cennější než názor posledního horníka z Karviné nebo Karla Steigerwalda. Vadí mi ale, když lidé s názory na vratkém pomezí fašismu a marxismu vykřikují, že oni jsou garantem svobody a demokracie. Jsou. Ale svobody pouze pro ty, kteří myslí stejně jako oni.

MYVy napravo i nalevo. Smiřte se s tím, že ani jeden z těch dvou postojů není jednoznačně správný. Nevyčítejte mi, že jsem volil Karla, ani to, že chci progresivní zdanění.  Není vám nic do toho, koho volí soused. Nemáte právo zasahovat mi do toho, jakou petici podepíšu. Nechte mě prostě být. A já vám za to nebudu říkat, že pastelkovným ani šetřením ještě nikdo nezbohatnul.


        


Komentáře nejsou povoleny.