Focení s bleskem

42 megapixelů, autofocus a stabilizátor obrazu. Sekvenční snímání, snadná tvorba panoramat a automatické skládání HDR fotografií. Tohle všechno ve vaší kapse. Ve formě drobného kompaktního fotoaparátu nebo dokonce už i ve vašem mobilním telefonu (fotografie vaší kočky je možné automaticky sdílet na všechny dostupné sociální sítě). Většině těchto pokrokových modelů nechybí ani možnost vypnout automatický blesk.

Já sám se označuji za fotolaika (nikoliv fotoleica), takže do toho nemám moc co kecat, ale dovolím si tvrdit, že jsem v sobě vypěstoval nějaký elementární cit pro kompozici a až se naučím správně rozlišovat mezi expozičním časem a clonou, vyfotím sem tam nějaký hezký snímek.

Hlavě ale vím, že fotit s laciným LED bleskem, který je součástí každého poctivého mejdlíčka a smartphonu, je ve většině případů velice špatný nápad. Jako jo, smysl to dává, když cvakám jeden snímek za druhým na nějaké zvrhlé narozeninové oslavě, kde je účelem, aby focení účastníci vypadali co možná nejhůře.

Během lidského života ale vyvstane mnoho chvil, ve kterých je rozumné jedním až dvěma stisky (případně poklepáním na displej) automatický blesk vypnout a snažit se kompenzovat jeho nepřítomnost pevnou rukou. Tyto chvíle mohou být například následující:

  • Snažím se vyfotit hvězdné nebe (ani to nezkoušejte).
  • Fotím přes sklo.
  • Fotím noční město.
  • Fotím na koncertě.
  • Fotím cokoliv, co je ve tmě a není metr ode mě.

Blesky v těchto situacích jsou jedině na škodu (neosvítí focenou scénu, ale temeno plešatého pána před vámi) a ostatní účastníky focené scény (pokud nějací jsou) jen serou.

Focení s bleskem

Tolik krásných skalpů! Foto: UltimateLibrarian, Flickr.com

A to je vlastně všechno, co jsem vám chtěl říct.

MYVypněte to.


        


Komentáře nejsou povoleny.