Fotbal a brankové kamery

Končící mistrovství Evropy v kopané, které vyhrají Italové se svým „zlým hochem“ Balotellim, či Španělé, kteří se snaží soupeře unudit k smrti bez jediného útočníka (což je mimochodem nebezpečný precedens, kterého by se mohl chytnout Michal Bílek), dokázalo zase a znovu základní pravdu. Fotbal zoufale potřebuje brankové kamery.

Titul pokrytce roku si zaslouží prezident mezinárodní fotbalové federace Sepp Blatter, který na svém twitteru napsal po zápase Ukrajinců s Angličany, že „video již není možností, ale nezbytností“. Ano, to je ten stejný Sepp Blatter, který před dvěma lety v pozici nejmocnějšího muže světového fotbalu prohlásil, že neuznaný gól Angličana Lamparda na mistrovství světa ho mrzí, ale fotbal video nepotřebuje.

Je třeba podotknout, že při letošní situaci bylo spravedlnosti učiněno zadost, protože neuznaná branka padla ze dvoumetrového ofsajdu (čehož si mimochodem nikdo z českých expertů ani náznakem nevšiml). Míč ale brankovou čáru jednoznačně přešel a rozhodčím to bylo fuk. Kolik opravdu nespravedlivých situací ale ještě do definitivního zavedení videa uvidíme? Jednu? Dvě? Nebo desítky v různých ligách po celém světě?

Pan Blatter a FIFA dlouhá léta argumentovali tím, že fotbal je nejrozšířenější sport na naší planetě a musí zůstat „jen jeden“. Že není možné, aby hráči po celém světě měli jiné podmínky, než hrstka vyvolených hrajících nejvyšší soutěže. A jako ústupek tedy hlídá nejkvalitnější soutěže (?!) pět rozhodčích.

Fotbal a brankové kamery

A nebo to nakonec bylo všechno jinak?!

Zmiňovaný argument je samozřejmě naprosto stupidní. Máme tu hokej, ve kterém je videorozhodčí v ČR přítomen jen v extralize. Máme tu tenis a jestřábí oko, které není ani na všech dvorcích na nejslavnějším turnaji na světě, Wimbledonu. Přesto ti nejlepší mají možnost kontrolu videem využít a zvykli si na to. Tenis je zase o něco spravedlivějším sportem a pro diváky je jestřábí oko příjemným zpestřením. A bylo by možné pokračovat napříč všemi sporty, které jsou kontrolovány nejmodernějšími technologiemi.

Je samozřejmě nesmysl, aby video hlídalo běžné situace a nejčastější problém rozhodčích, tedy chybně odmávané či naopak neodmávané ofsajdy. Ale spoléhat se v jedenadvacátém století při rozhodnutí, jestli několik minut před koncem zápasu míč přešel či nepřešel brankovou čáru, na tajtrlíka s vysílačkou v ruce? Považuji to za naprosté šílenství.

MYVážený pane Blattere s celou slavnou federací, zaveďte už konečně kontrolu brankových situací na videu! Je šílené, že celý svět během sekundy vidí, jak to doopravdy bylo, ale na hřišti se hraje dál, jako by se nechumelilo. Třeba takoví atleti na vesnici také nemají na rozdíl od těch nejlepších nejmodernější bloky s kontrolou předčasného výběhu. A nikomu to nevadí.


        


Komentáře nejsou povoleny.