Konec platnosti kupónů na pražskou MHD

Strašně nerad jezdím načerno. Připadám si špatně, nepatřičně, asi jako kdybych ten autobus ukradl (i když, to by bylo cool). Snažím se dobíjet si pravidelně kupón a když to nestihnu, koupím si SMS jízdenku.

No jenže nějaká vyšší moc, omlouvám se, ale tato vyšší moc má v mé mysli tvář Pavla Béma, rozhodla, že mou poctivost bude mít v rukou čipová karta Opencard. V zásadě by mi to nevadilo, pokud bych se nějak hezky a jednoduše mohl dozvědět, dokdy mohu jezdit.

Malostranská. Jedna z mnoha stanic metra, kde nejde koupit kupón na MHD a kde je opravdu náročné nalézt validátor.

Malostranská. Jedna z mnoha stanic metra, kde nejde koupit kupón na MHD a kde je opravdu náročné nalézt validátor. Foto: Mecanoeil, Flickr.com

Pro mimopražské – na Opencard si můžete koupit kupón buďto na internetu, nebo na několika málo místech v Praze. Tam dostanete účtenku, kde je napsáno, dokdy váš kupon platí. Druhou možností jsou takzvané validátory, nenápadné krabičky ve vestibulech metra, kam vsunete Opencard, minutu počkáte a dozvíte se pravdu. Jinou šanci zjistit, dokdy kupón platí, vlastně nemáte, nebo jsem ji neobjevil.

Nepřijde mi to hezké, nepřijde mi to jako z tohoto století. Účtenek mám už takhle plnou peněženku, metrem vlastně jezdím docela málo… A ano, mohl bych si zanést datum do diáře, ale prostě občas zapomenu.  Nabízelo by se několik skutečně skvělých a logických variant:

  • Například umístit čtečku na čipy do stanice metra a na zastávky tramvají tak, abych přišel, přiložil kartu, strojek pípl a ukázal mi konec platnosti kuponu. Myslím, že s dnešními technologiemi dokážeme dobu od přiložení po zobrazení výsledku stáhnout asi tak na vteřinu.
  • Umožnit člověku zjistit platnost kuponu na internetu. Nevěřím, že neexistuje nějaká databáze, kde tyhle údaje jsou. Mimochodem, když si kupujete kupon online, nezjistíte, kdy končí váš současný.

MYDopravní podniku, mám pro tebe dokonalý byznys záměr. Dám ti za kupón na MHD klidně o deset korun víc, pokud mi dva dny před koncem jeho platnosti zašleš SMS (na číslo, které ode mě máš). Nebudu jezdit na černo a tobě zbyde 8,50 Kč. Díky.


        


Komentáře nejsou povoleny.