Konec roku

Rok má dvanáct měsíců. Leden až prosinec. Víme to všichni. A mě to, vážení přátelé, trochu trápí. Proč? Vyslechněte si 7 zdrcujících pravd. A, jak je u nás dobrým zvykem, skvělé řešení.

  1. Konec roku je po Vánocích. Vánoce jsou doba, kdy se hrozně moc nakupuje, takže půlka národa hrozně utrácí a druhá hrozně vydělává. A to vše se musí zaznamenat. Je potřeba spoustu věcí do konce roku stihnout a existuje i spousta peněz, které musí někdo (zpravidla firmy) do konce roku utratit. Takže v rozjímavé době před Vánoci jsme v práci, nestíháme, moříme se a jsme protivní. Není to hezké.
  2. Vyplývá z toho i fakt, že je těsně před koncem roku poměrně dlouhé volno. Volno, které si kvůli bodu 1 buď neužijeme, protože budeme pracovat, nebo kvůli kterému budeme přetížení ještě více v době adventní.
  3. Konec roku je přibližně 10 dní po začátku astronomické zimy a tak měsíc po startu zimy skutečné. Nevím to jistě, ale mám za to, že kdysi byl začátek roku vložen právě sem, abychom oslavili, že z nejhoršího (dlouhé tmy) už jsme venku. Jenže dnes, vzhledem k tomu, že lidé jako já se orientují spíše podle ročních období (Říkáte na jaře, nebo v dubnu?), to představuje dost zcela malicherných komplikací – zvláště s údajem „vloni v zimě“. Navíc je trochu depresivní, že začne nový rok, je hnusně a vy víte, že na konci toho roku bude zase hnusně.
  4. Začátek a konec roku také nijak nezapadá do cyklu roku školního nebo akademického. První pololetí končí měsíc po začátku roku, červnový osa hlavních prázdnin naprosto není uprostřed kalendářního cyklu. A to mě, jako obsesivního puntičkáře, poněkud pobuřuje.
  5. Se začátkem roku se pojí i počátek účinnosti spousty zákonů a novinek. A promiňte, ale prosinec opět není tím ideálním měsícem, kdy by se měl člověk ládovat kompendiem mzdové účetní nebo prováděcí vyhláškou ke stavebnímu zákonu.
  6. Česko vzniklo na Nový rok. Předchozí stát boural ekonom a boxer, takže se nelze moc divit, že první nastavil vznik státu na nejnudnější datum a druhý se nad tím nepozastavil. Trestuhodně jsme tak přišli o den volna v podobě státního svátku. A to by bylo vhodné napravit.
  7.  Narodil jsem se 13. 10.. Z numerologického hlediska je součet číslic v mém datu narození téměř zničující. Kdybych se ale narodil třináctého kteréhokoli jiného měsíce, je síla na mé straně. A to je vážení, významný příspěvek do diskuze.

Konec roku

MYPolitici, časoměřiči, tvůrci kalendářů a ty, můj nejmilejší čtenáři. Co by se lidstvu stalo, kdyby formálně rok začínal třeba na konci března? Všechny výše uvedené potíže by zmizely. Pojďme prostě a jednoduše vyhlásit za necelý rok tříměsíční útvar 2014 a ¼ a až poté navázat rokem 2015. Svět bude mnohem lepším místem k životu. 


        


Komentáře nejsou povoleny.