Kýč v centru Prahy

Žádné město nelže v průvodcích tolik jako Praha. Vykládá se, jak je autentická, má atmosféru, tepe tam historie a zároveň žije moderním životem. Prošli jste se po centru někdy a podívali se na něj kritickým okem?

Cesta dolní částí Václaváku je mimořádně poučný zážitek vlastně kdykoli. Téměř neustále tu probíhají nějaké ty hypertradiční trhy a jarmarky, prodává se tu trdelník, langoše, nějaké ty tredyšnl slaměné figurky a piko. Pozlacení Mozartové pózují, turisté fotí a v Terra Nově vrcholí výprodeje.  Během roku se výzdoba mění nepatrně, proběhne kolečko velikonočních trhů, kdy se objeví kraslice, pak přijdou trhy májové, letní, posvícenské, svatomartinské a konečně adventní. Prostě muzeum českého folkloru v těsném sousedství čtyřpatrového NewYorkeru.

A vy tudy takhle večer v adventní době procházíte. Je noc, spousta světýlek a vůně svařáku přece jenom navodí určitou atmosféru. Je vám docela fajn, když v tom míjíte betlém. Poměrně hezky vyřezaný betlém z jednoho kusu dřeva hned vedle bizarního zeleného plastového kuželu ověšeného záplavou světýlek. A ten betlém hraje Bonnie M.

Nic proti Bonnie M. Gotta Go Home je vypalovačka. Nemyslím si ani, že o Vánocích má městem vonět purpura, zatímco ode dveří ke dveřím chodí hloučky děti a zpívají Tichou noc. Jenže tohle není nic víc než nevkus. Celý dojem podtrhne, když se song prolne do Rasputina.

Jasně, je to vlastně úplná blbost. V Praze denně vidíte stovky nevkusnějších věcí. Obchody s matrjoškami počínaje, přes okouzlující královskou cestu zaplavenou křišťálem, Nerudovku, která je asi nejliduprázdnější ulice v Česku, až po Pařížskou, která představuje klasickou snobskou přehlídku butiků pro zbohatlíky. Lidé v KFC přehrabující se pakly dvoutisícovek a skupinky důchodců hrající dixieland v úpravě pro kontrabas a valchu podtrhuje kýčovitý projekt pián na ulici, který začal být otravný ještě před vlastním spuštěním.

A teď se ukázalo, že ani vedení města bez Bémovy ODS (pro kterou byla kultura velmi složitý mechanizmus, takže ji moc neřešila), nedokáže udělat vkusnou, decentní a důstojnou vánoční výzdobu nejvýznamnějšího pražského náměstí.

Dancing_bananaPřiznejme si, že centrum Prahy je všechno, jen ne žijící autentické město. Pojďme do toho natvrdo. Praha teď mění vizuální prezentaci. A mám koncept. Vysaďme logo pěkně historizujícím fontem, hoďme přes měj nějaký ten přechod a hlavně – zvolme nějakou adekvátní hymnu.

Bude nám bez té převářky všem mnohem lépe…


        


Komentáře nejsou povoleny.