Léto

Existuje asi tak milion důvodů, proč milovat léto. Další milion těch, proč ho naopak nesnášet. Pro mě, autora tohoto blogu, je léto především doba, kdy kolem sebe na cestách vídám spousty věcí, které bych udělal lépe. Zároveň však doba, kdy celá ta atmosféra plná studených drinků, teplého počasí, hromady času a minimálního spěchu přímo vybízí k tomu, nad většinou blbostí prostě mávnout rukou. A tak dnešní hejt na léto bude osobní a kosmopolitní zároveň.

Co by se dalo udělat lépe na létu samotném? Pro začátek třeba počasí. Jasně, žijeme v mírném pásu, kde se dá jakžtakž přežít cokoliv, ale stejně by bylo fajn, aby se planeta rozhodla, jestli teda léto bude, nebo ne. Protože pokud je v dubnu pětatřicet ve dne a pětadvacet v noci (díky čemuž se sami sebe ptáte, jestli už je fér, přestat nadávat na kosu a začít nadávat na vedro) a červenec se rozhodne, že bude buzerovat běžce a sportovce protivětrem a všechny ty, kdo by se chtěli válet na koupališti, dvaadvaceti stupni, není to fér. Vážně ne. V červenci bych vedro snad i dočasně toleroval.

Jen vylézt nahoru. S dobrou zmrzkou, samozřejmě. Foto: Sigurd Rage, Flickr.com

Jen vylézt nahoru. S dobrou zmrzkou, samozřejmě. Foto: Sigurd Rage, Flickr.com

Léto mě irituje i v pracovním životě. Rád bych si našel ke studiu nějaký rozumný halftime v Praze, abych se mohl po inženýrské promoci alespoň tvářit, že něco skutečně umím. Ale firmám není představa studenta, který se v červnu spakuje a ukáže se s opáleným úsměvem v září, úplně milá. A mně není milá představa, že bych měl celé léto podřídit tomu, že mám být každý čtvrtek dopoledne v Praze, abych proseděl osm hodin v prázdné kanceláři, protože všichni mají… wait for it… dovolenou.

Jo, dovolená. Po dlouhé době jsem kývl na nabídku letět k moři s rodinou. Pravda, minimální finanční spoluúčast je nesmírně milá, nicméně zájezd koupený v první únorové minutě není nic pro psychopata, jako jsem já. Taky chytnete pokaždé, když se chystáte na lyžovačku, dva dny před odjezdem chřipku jako řemen, i když sedíte preventivně doma a odpustíte si čtvrteční i páteční pivo? Letní dovolená není o nic lepší. V mém ideálním vesmíru se všichni cestovatelé sejdou na letišti s batůžky a kufry sbalenými do tepla, zahrají si nějakou hezkou deskovou hru, která rozsoudí, kdo z nich se podívá do Španělska a kdo na Tahiti, a vyrazí nejbližším letadlem. Jakékoliv jiné řešení je ozajstné psycho.

Dalo by se pokračovat do nekonečna:

 • U Vltavy už kempy pomalu kreslí plány na dvoupatrová stanová městečka (protože jinak se tam další vodáci nevejdou),
 • národní parky a chákáóčka jsou plny polských turistů, kteří dupou po borůvčí,
 • restauratéři se snaží chopit příležitosti a zdražují či vyřazují z nabídky točené limonády,
 • na koupalištích jsou davy lidí a nekonečné seznamy čekajících na hřiště na plážový volejbal,
 • každá holka stráví v koupelně večer o pět minut více času, protože si musí oholit nohy,
 • na každém rohu je nový stánek s točenou zmrzlinou („z Opočna“ či „italskou“, samozřejmě), která je většinou pěkně hnusná,
 • bezdomovci v MHDčku smrdí víc než normálně,
 • všichni se na vás (zejména pak na děvčata) tváří jako na idioty, pokud vyrazíte do města v plavkách,
 • neplatí magická oranžová kartička, takže vlak a autobus do civilizace stojí dvakrát tolik, přestože jezdí ve čtyřnásobně delších intervalech,
 • u rybníků i moří je moře lidí,
 • nejsou plesy,
 • pivo rychle teplá, …

Volné místo můžete dle libosti vyplnit věcmi, které štvou v průběhu léta právě vás. A podělit se o ně v komentářích!

MY

Jasně, existuje spousta důvodů, proč je léto super. To však nic nemění na tom, že by ho zaměstnavatelé, restauratéři, zmrzlináři, plánovači dopravy, cestovní kanceláře a lidi obecně mohli učinit suprovějším než suprovým. Nebudu psát jak – věřím totiž, že si to každá ze skupin mezi řádky najde.

P.S.: Doufám, že jsem na nikoho a nic nezapomněl a budu moct napsat svůj příští červencový hejt o snowboarďácích.


        


Komentáře nejsou povoleny.