Malá odvaha dramaturga Televizních novin

Miluju venkov. Beze srandy. Mám rád putyky, mám rád maloburžoázní luxus, mám idylické vzpomínky na sušení sena a od dětství dokážu vykuchat slepici. A taky miluju investigativu a invenční přístup ke zpravodajství. Tento víkend jsem u rodičů viděl něco, co dalo mému plytkému životu jiskru naděje.

Sledoval jsem totiž Televizní noviny. Nejsem snob, takže přiznám, že sledování Lucky s Rayem je pro mě něco jako Woodstock. A teď dostal nový rozměr.

Televizní noviny totiž mají rubriku „U nás to žije“. A ta, přátelé, si zaslouží samostatný článek.

Pokud jsem to dobře pochopil, jedná se o reportáže, které na základě pozvání představují společenský život českého venkova.

Baví náš bavit vás. Zůstaňte s námi!

Baví nás bavit vás. Zůstaňte s námi!

V reportáži z neděle (bohužel jediné, kterou jsem měl to potěšení zhlédnout) navštívil reportér TV Nova vesnickou hospodu. A ukázal Pražákům jak žít. Pán, kterému se narodil syn, platil celé hospodě panáky zelené, soutěžilo se v pití piva na rychlost (Za 3 sekundy půllitr, to je panečku kumšt!) a konečně tu byly hospodské sázky – zejména zda jakýsi chlap dokáže holýma rukama přetrhnout měděné lanko. Dokázal to – dokonce dvakrát.

Je tak strašně jednoduché odsoudit buránky a vysmát se Nově. Jenomže… Ona to opravdu byla nejlepší reportáž, kterou Nova v celé relaci odvysílala. Beze srandy. Byla nějak zvráceně invenční, měla švuňk a byla tak divně opravdová. A věřím, že včera v té vísce měli TN mimořádnou sledovanost. Konkurenční mnou placené Události vedle toho shrnuly stav sněhu na českých horách a řekly, že kolem vlády se nic nového nestalo. Bohužel si nepamatuju, jaký nákupní košík se včera sestavoval, takže nevím, zda pastelky zdražují (takže trpí rodiče prvňačky Bětky), nebo zlevňují (takže krvácí Koh-I-noor).

MYTohle je cesta, přátelé! Budoucnost žurnalistiky leží v reality show točené na pozvání. Doufám, že „U nás to žije“ doplní ještě „Moje kuchyně“, kde paní Marie z Úval předvede, jak udělat nejlepší smažák, „Zlaté české ručičky“, kde Růžena předvede, jaké pěkné krmítko umí táta stlouct za pár korun, za úvahu stojí i „Příhody naší babči,“ kde staré paní budou vykládat, jak byly v dvaašedesátým na Spartakiádě (to jsme se nasmály, až Maruně praskla guma u tepláků). Snad se tak dostaneme až do chvíle, kdy dojde na svěží rubriku „Tak píchám já“.


        


Komentáře nejsou povoleny.