MHD o státních svátcích

Městská hromadná doprava je poměrně vděčnou studnicí inspirace pro nápady na lepší svět. Těžko pochopitelná paradigmata lidského myšlení a chování a sociální rozdíly lze pozorovat na každém kroku, při každém nastoupení. Dnes to však o lidech tolik nebude. Nastoupit se mi totiž napoprvé nepodařilo.

Poslední dva týdny byly – jako v květnu již víceméně obvykle – poznamenány milou oslavou dvou státních svátků. Takový svátek znamená pro každého něco jiného: vedoucí pracovníci si válejí šunky na chatách na Mácháči či Seči až do úterního večera, řadoví zaměstnanci (a OSVČ) ve středu vidí rudě, protože šéfové (odběratelé) chtějí všechno hezky pěkně ASAP, studentům přibývá hora práce na doma a městská hromadná doprava jezdí jako za císaře Ferdinanda.

Vážně úplně nerozumím myšlence, že v úterý (byť bylo sváteční) bude objem dopravy totožný s nedělí. Nepovažuji ani trochu za známku punku, že jsem při večerním příjezdu na hlavní nádraží vlezl do nitra svého milovaného céčka (neboli jediného metra, na které nečekáte i ve všední den věčnost) a zjistil jsem, že do prvního vlaku metra se prostě nevejdu. Několikrát jsem na vlastní kůži okusil tzv. pravidlo „n+1″, které praví, že do jakéhokoli dopravního prostředku se vždy vejde ještě o jednoho pasažéra více. Ale vysvětlujte to unavenému chlapci s velikým batohem na zádech a taškou s nákupem z nádražní Billy v ruce.

MHD o státních svátcích

Pánové a dámy, kampak se k vám vejdu? Foto: sfgamchick

Čekal jsem skoro dalších deset minut na další. A pak slabou čtvrthodinku na tramvaj, která už podle všech očekávání přijela single a narvaná k prasknutí mimo jiné několika neuvázanými mazlíčky a jejich majiteli. Nezbylo mi nic jiného než se přicpat dovnitř a myslet u toho na lásku ke všem těm plánovačům veřejné dopravy, kteří si vozí zadky ve vyhřívaných sedačkách svých automobilů, tráví čtyři hodinky denně v zácpách po Praze a do tramvaje by nevlezli ani za zlaté tele.

MYApeluji na Dopravní podnik hlavního města Prahy (přičemž nepředpokládám, že by to snad jinde bylo o moc lepší): Uvědomte si sakra, že svátek o všedním dnu není to samé co neděle. Řada lidí musí do práce i tak, ti ostatní rádi vyrazí na výlet, a v Praze bude o trochu lepší vzduch, když je nebudete nutit vyrážet za památkami automobilem – v rámci zachování duševního zdraví všech zúčastněných.


        


Komentáře nejsou povoleny.