Mizející maloměsto: Hospody, které se nestydí za to, že jsou hospody

Všimli jste si, kolik je v Praze stylovejch hospod a kaváren? Přirozeně. Na každým rohu. Otáčivý bar, LED podsvícení, iPady a nábytek z europalet. A spousta dalších věcí. Maximálně deset minut od vašeho bytu jedna taková stylovka je. Rádi do nich chodíte, že jo? Já taky. A taky se tam čekuju a sbírám lajky za ty čekiny, protože chodit do podobnýh podniků je cool a vypadá to dobře. A pak se taky můžete hádat, jestli je lepší Standard nebo Jericho. Asi Standard, v Jerichu jsem byl jenom jednou.

Takže se shodneme, že jste za poslední měsíc byli nejméně v pěti stylových restauracích, hospodách, kavárnách, ok?

A teď mi povězte, jestli jste za stejnou dobu navštívili nějaký na první pohled maloměstský „pajzl“, kam tatínci posílají své syny pro pivo do džbánku, k obědu tam podávají kaťák s chlebem, na stole leží ušmudlané bordó ubrusy s logem Gambrinusu a v doplňkovém sortimentu nikdy nechybí nejméně tři druhy tatranek.

Mizející maloměsto: Hospody, které se nestydí za to, že jsou hospody

Tam, kde je tatarka ke smažáku už v ceně

Jasně, že ne. Možná jste byli v nonstopáči, herně, nebo nějaké divné nalévárně se strýcema, kteří pokřikují na každou ženskou pod třicet, které se objeví ve dveřích. A na starší ještě víc.

Není to škoda? Když zašátráte v paměti, určitě jste ještě před několika lety do podobných hospod chodili.

Pokrok nezastavíš. Ani já ho nezastavím. A uvědomil jsem si to, když mi moji oblíbenou hospůdku s levným pivem a párkem v rohlíku přestavili na pseudo luxusní pizzerii. Bylo mi smutno. A tak jsem to radši už neřešil.

Uplynulý víkend jsem však strávil v jednom trochu pochybném hotelu v Chotěboři, kde se nachází dokonalý archetyp maloměstské hospody, po které se mi tak stýskalo. Dvanáctka za 25 Kč, čaj za osm, smažák s hranolkami a tatarkou za sedm pětek. Kazetový strop, na zdech dřevěné obložení, v koutě starý nákupní vozík na použité nádobí. Byl jsem z toho vlastně i trochu dojat.

Tyhle hospody stále existují, jen jsou daleko za Prahou. Možná je jedna taková i v Počernicích, ale to je furt moc daleko. Přiveďme je zpátky do hlavního města!

MYKonzumenti, žádejte kvalitu! Kdo potřebuje snídani v anglickém stylu a tři druhy quiche v podlení nabídce. Vše, co potřebujete, je dobrý pivo a tatranka, když přijde hlad!


        


Komentáře nejsou povoleny.