Nechoďte na Matějskou!

Zbožňuji kolotoče, horské dráhy, houpačky a další samoúčelná pohybovadla. Již od mého útlého dětství jsem přesvědčoval rodiče, že musíme navštívit každou pouť, která se během jara a léta odehrávala v okolí padesáti kilometrů. Vždy jsem snil o tom, že se jednou podívám na Matějskou pouť a do Disneylandu. Svět Walta Disneyho mi už vyšel dříve, Matějská až letos.

Od návštěvy pařížského Disneylandu jsem už stihl projít několik evropských západních parků. Od té doby se ve mně uhnízdila nedůvěra v přes noc smontované a špalky podložené atrakce na českých poutích. Přesto jsem čekal, že Matějská, coby největší akce tohoto typu v Česku, bude minimálně o jednu úroveň výš než libovolná vesnická zábava s centrifugou jako hlavním lákadlem. Mýlil jsem se.

Matějská pouť, která letos slaví padesátý ročník na pražském výstavišti, je sbírka těch největších hnusů, které si pod pojmem kolotočář můžete představit. Atrakce se viklají na tenkých kovových nožkách zajištěných dřevěnými prkénky, z repráků řve do všech stran Terka Kerndlová, ze všemožných stánků se line zápach přepáleného oleje a dáma v letech se značně ochraptělým hlasem láká na super prodloužené jízdy na autodromu.

Nechoďte na Matějskou!

Matějská pouť

Přitom stačí jenom přejet do sousedního Německa a objevit tam kouzlo zábavních parků. Atrakce tam jsou řádově vyspělejší, horské dráhy mnohem velkolepější a nabídka kolotočů pro malé návštěvníky podstatně pestřejší. U každé z atrakcí si navíc můžete být jisti, že jejím absolvováním nepřijdete k žádné zdravotní újmě. Zábavní parky jsou čisté, hezké a mají nějaký koncept, díky kterému vás bude dovádění na houpačkách ohromně bavit.

Dostat se do takového zábavního ráje není přitom vůbec těžké. Různé slevomaty a tematické stránky nabízejí zájezdy, jejichž cena vychází se vším všady na +/- dva tisíce na osobu. Přijde-li vám to hodně, zamyslete se, jaká byla vaše poslední útrata na Matějské. Malý řetízkový kolotoč za čtyřicet korun, autíčka za pade, nedejbože strašidelný hrad za kilo… V největším evropském zábavním parku, německém Europaparku, můžete navštívit více než stovku atrakcí za celodenní vstupné 39 EUR (děti od 4 do 11 let 34 EUR). Rozdíl v ceně nikterak podstatný, přidaná hodnota nevyčíslitelná.

Nechoďte na Matějskou!

Europapark

Matějská je dávno za zenitem. Pokud někdy měla nějakou tradici, při které se sjeli pekaři, cukráři a řemeslníci z širokého okolí, aby nabízeli své produkty, je už dávno pryč. Namísto toho to jsou už jen extra prodloužené jízdy nevkusu na chátrajícím výstavišti.

MYLide český, nenech se napálit. Matějská pouť se už ani nesnaží mít pozlátko vážené společensko-kulturní události. Je to jen předražená projížďka mezi hromadou vajglů a odpadků. Nic dobrého tě tam nečeká. To radši zajeď na nějakou skutečnou pouť kousek za Prahu nebo sáhni jen trochu hlouběji do kapsy a užij si v některém německém zábavním parku „pouť“ hodnou 21. století.


        


Komentáře nejsou povoleny.