Německá ochrana soukromí (na internetu)

Německo je zemí kvalitních dálnic, japonských jódlerů i zdrojem financí pro celou Evropskou unii. Tetička Merklová řídí rychle rozjetý vlak pevnou mužnou rukou a vypadá to, že se jen tak nezastaví. Kdybych uměl více než jen Guten Tag a Autobahn, už bych patrně pročítal německé Jobsy. Vedle toho všeho, co žene Neměcko kupředu, se v této zemi zároveň objevují podivné zpátečnické postoje. Dojčland nemá rád internet.

Tedy, tvrdí se, že se německá vláda snaží chránit své občany a jejich soukromí. Několik let zpátky bylo u západních sousedů Street View od Googlu tak horkým tématem a hlavním bodem všemožných soudních tahanic, až se Google rozhodl shodit kamery ze střech aut a do Německa se již nevydávat. Chválabohu, že v našich krajinách stačilo úřadům jen to, aby bylo okolí ze silnice snímáno z krapet nižší výšky.

Německá ochrana soukromí (na internetu)

Ty nicht skoumat, jak fipadá německá spolková republik! Zdroj: Google

Častým terčem vtípků je v zemi Oktoberfestu i Facebook. Minulý rok mu bylo odepřeno nabízet lajkovací tlačíko pro firemní stránky (resp. byl zákaz jejich používání uvalen na společnosti) a nyní ho čeká další vysvětlování a přesvědčování. Německu se nelíbí, že po uživatelích vyžaduje skutečná jména.

A to jako fakt. Údajně tak Facebook odepírá svým uživatelům nárok na možnost vystupovat na internetu pod svými přezdívkami. Zuckerberg a jeho banda se logicky brání tím, že vyžadování skutečného jména chrání ostatní uživatele před zlověstným chováním opřezdívkovaných zloživatelů, ale od Hamburku až po Bavorsko se jen nesouhlasně kroutí hlavami.

Dost možná za to může dnešní móda a hysterie, že nám celý internetový svět chce ukrást osobní údaje a zle s nimi naložit. Anebo že jméno a datum narození jsou tak citlivé údaje, že pouze na jejich základě si lze sjednat hypotéku nebo provést bankovní loupež. Ale vlastně co, ať si tam dělají, co chtějí. Dokud nejsme další spolkovou zemí (což do budoucna není vylučitelné), jsem v klidu.

MYNěmci, vy kujóni, neblbněte. Pokud někdo na ulici hajluje nebo souloží a kamera Googlu ho zaznamená, je to jeho problém. Stejně tak pokud je někdo kretén, nemělo by mu na největší sociální síti býti dovoleno používat přezdívky, aby ho nikdo nepoznal. Česko od vás dost často opisuje (i když špatně), tak bych byl nerad, kdyby se inspirovalo zrovna v tomto…


        


Komentáře nejsou povoleny.