Neověřování zpráv ze sociálních sítí

Fatálního selhání se dopustili nizozemští novináři. Online verze oblíbeného deníku Het Waar převzala fiktivní zprávu českého bloggera Františka Fuky, ve které křivě obviňuje šéfredaktora Blesku Pavla Šafra ze zoofilie. List se již za své pochybení omluvil.

Ironií osudu u zrodu celé kauzy stál Šafrův list. Otiskl zprávu o komunistickém aparátčíkovi Jaromíru Petelíkovi, který měl chtít na Facebooku „věšet pravičáky“. Jak později odhalil Michal Zlatkovský, šlo o podvrh a sám Petelík podal trestní oznámení. Do věci se připletl chovatel homosexuálních psů František Fuka. Vydal článek založený na neexistujícím doznání Pavla Šafra k zoofilii.

„Šafr, který je v České republice dlouhodobě kritizován pro kontroverzní přístup k soukromí prominentů se na svém facebookovém účtu přiznává k souloži s ovcí,“ píše na základě Fukova článku Het Waar. V diskuzi hoří kritika východoevropské morálky a čtenáři srovnávají Šafra s pedofilním moderátorem Jimmym Savilem. Článek má na Facebooku přes třicet sdílení a přečetlo si jej přes 5 000 návštěvníků.

Neověřování zpráv ze sociálních sítí

Uplynulý týden tak opět prokázal, že s využíváním sociálních sítí jako zdroje ve zpravodajství se novináři stále nenaučili pracovat.

Ano, sociální sítě jsou výborným prostředkem k získání informací přímo z místa dění nebo k dokreslení událostí. Tedy tak, jak je používá například česká televize.

Neověřování zpráv ze sociálních sítí

MYNovináři, pamatujte, že témata nerostou na stromech a už vůbec ne na sociálních sítích. A zpráva z Facebooku ověřená na Twitteru je pořád jenom drb. Podlehnout mystifikaci na internetu je snadné. Vaší prací stále zůstává ověřit fakta, například zda existuje web Hetwaar.nl.  


        


Komentáře nejsou povoleny.