Obchodní podmínky a poznámky pod čarou

Lidé nečtou. Lidé nečtou noviny ani zprávy na internetu a pak nevědí, co se kolem nich děje (ale v hospodě o tom všem nadšeně diskutují). Lidé nečtou knihy a pak nemají tušení, kdo to byl Sancho Panza (i když někdo s podobným jménem je nedávno obsluhoval v KFC). Lidé nečtou obchodní podmínky a pak si stěžují v Černých ovcích, že si ty hrnce vůbec neobjednali!

Abych byl fér, není to jenom o prostném lidu. Svět je plnej zmrdů, kteří na vás chtějí jenom vydělat a půjdou za tím klidně i přes mrtvoly a vaše osobní bankroty. Je to špína a hnus (fuj), ale mnohdy se není čemu divit – kolikrát jste podepsali kus papíru, aniž byste si důkladně přečetli každé slovo na něm uvedené?

Obchodní podmínky a poznámky pod čarou

Toto je vaše nová smlouva. Foto: Ross G. Barnett

Pročítat texty napsané drobným písmem mě baví. Opravdu moc. Člověk se tak dozví, že zázračná hubnoucí káva má požadovaný účinek pouze u některých lidí, že k tomu, abyste mohli vyhrát iPad nové generace, musíte zakoupit roční předplatné her do vašeho mobilního telefonu nebo že působivé obrázky těch obřích jahod, které si můžete sami vypěstovat na balkoně, jsou pouze ilustrační.

Když už jsme u té ilustrace, ukážu vám dvě fajnový služby, jejichž drobné poznámky mají patřičný šmrnc. První z nich je studentská půjčka Bílej tesák. Tedy, spíše „půjčka pro studenty“. Nejedná se totiž o půjčování peněz na vzdělání, ale o zaplnění mezery do dalšího přísunu kapesného od rodičů ve chvíli, kdy vám dojde, že jste veškerá svá aktiva již prochlastali a nemáte si tak za co koupit kořalku na další chodbovici.

I když se poskytovatelé dušují, že peníze můžete vrátit za malý poplatek Bílýmu tesákovi prakticky kdykoliv (maximálně za dva měsíce), taktně skrývají poznámku, že poplatek je týdenní. Cena půjčení si tisícovky tedy není ve všech případech (vskutku libových) šedesát korun, ovšem může se hravě vyšplhat skoro na pětikilo. Takže radši na brigádu…

Obchodní podmínky a poznámky pod čarou

Na půjčku od Bílýho tesáka vám sere Bílej tesák! Foto: www.bilejtesak.cz

Druhý šprýmař je síť multikin Cinema City. Ta se rozhodla po vzoru CineStar zavést klub, jehož členům poskytuje slevu na vstupném, na popcornu, na bůhví čem… Ale nic není zadarmo. Na svých internetových stránkách uvádějí, že „Po zaplacení jednorázového členského poplatku 60 Kč můžete ihned využívat všech našich výhod.“ Až při proklikání se do častých otázek a odpovědí se ale návštěvník dozví, že jednorázový poplatek není jednorázový, ale roční. Ehm, tedy „jednorázový roční“, jak uvádějí mudrcové zpoza pokladen multikin:

„Poplatek do věrnostního klubu stojí 60 Kč na rok. Jedná se o jednorázový roční poplatek, nebudete tedy za členství nic jiného platit.“

Pamatujte však, že prezervativy jsou opravdu ryze jednorázové!

MYLide, nebuď hloupý a čti. Svět je plný veselých okamžiků, které chystají vtipňoučké poznámky pod čarou, závorky a popisky nepřehledných tabulek. Čti je, nepřijdeš o své peníze a budeš si užívat kopec zábavy!


        


Komentáře nejsou povoleny.