Playlisty v předvánočních obchodech

Právě sedím v příjemně přetopené místnosti, voní tu svařák, možná uloupím nějaké to cukroví. Jsem tak trochu unavený. Jako každý rok jsem si vyhradil poslední pátek před Štědrým dnem pro nákup dárků. A bylo to – magické.

Jsem vánoční kýčař. Koukám na pohádky, pálím Františky, a zdobením stromečku trávím hodiny, aby byl dokonale souměrný.

Taky mám rád hudební hity. Bon Joviho It’s My Life mě v rádiu potěší víc než raritní nahrávka počátků Radiohead. V přehrávači mám Madonnu, Robbieho Williamse a spoustu dalších zvučných jmen. Prostě poslouchám songy, které dobře znám.

Člověk by tak čekal, že když se spojí Vánoce a hitovka, budu nadšený. Zpravidla jsem. Pokud zrovna nekončí den, kdy jsem čtrnáctkrát slyšel All I Want for Christmas Is You, šestkrát Last Christmas, párkrát jsem si sjel Jingle Bell Rock a dali jsme si i čtyři Půlnoční. Ráno jsem se těšil, jak si večer sednu k tomu svařáku, co se mi právě připálil, pustím si TYHLE (!!!) songy a budu nádherně pateticky sentimentální. Teď užto fakt nejde.

Já tomu rozumím. Abyste před Vánoci něco prodali, je potřeba chytit za srdíčko a naladit atmosféru jak z Lásky nebeské. Jenomže si představte, že jste nebohá prodavačka a v deset ráno už po čtvrté slyšíte „Ááá don wanalot fór krisms...“ Teď se na vás valí davy vystresovaných lidí… Chuť v úterý osmažit kapra vás přejde.

Navíc si člověk ve všech obchodech připadá stejně. Po zbytek roku si obchody, kde nakupuji oblečení, z poloviny vybírám podle muziky, která tam hraje. Dnes jsem si mezi historickou literaturou v NeoLuxoru připadal stejně jako o pár desítek minut později mezi podrprsenkami v Reserved. A to není úplně dobře.

No nic… jdu na to cukroví.

MYVy, kdo máte na starost muziku v obchodech, přemýšlejte. Vánočních písniček jsou tuny. Nekončete prosím u té Mariah Carey a George Michaela. Co třeba sáhnout do padesátých let (ne, nabídka tam nekončí Jingle Bells Rock, před Vánoci se dá snést i Sinatra a do dost obchodů by se hodil). Zkusit by se dala i nějaká civilizovanější verze klasických koled napříč Evropou. Nebo to aspoň rozdělte žánrově. Vždyť všechny tyhle hitovky mají nesčetné rapové, jazzové, punkové, techno, dubstepové nabo dance předělávky.


        


Komentáře nejsou povoleny.