Porovnávání zpravodajství s Twitterem

Včera se mi splnil sen každého dítěte – vybouchla mi škola. Byl jsem skoro u toho, přijížděl jsem k Národnímu divadlu, když se začali sbíhat lidé. Nebyl to pěkný pohled a je vážně super, že to všichni přežili. Můžu ale vyletět z kůže, když si o výbuchu čtu na Twitteru.


Jasně, i já jsem si tweetnul, že jsem bez školy. A to jen minutu po Miloši Čermákovi, který udatně fotil střepy u vchodu na kuřplac. Za chvíli se na půvabné sociální síti s ptáčkem proháněly fotky, o několik minut později následovalo první obvinění moravských separatistů, do půlhodiny byla informace na zpravodajských serverech.

A právě tato půlhodina leží spoustě lidí v žaludku. Naše elitářská Twitter sféra se kasá, jak že ty novináře převezla, jak je rychlejší a kterak je Twitter nejlepší zpravodajský servis. Twitter lepší než média není.

Ano, je rychlejší než klasická média. Píší na něj v reálném čase lidé na místě dění. Z novin musí někdo přijet, napsat zprávu, tu musí někdo zkontrolovat a vypublikovat. Je to možná pomalejší cesta, ale dává smysl. Zprávy jsou díky nim objektivnější, zpravidla správné (doufám, že ověřené) a noviny píšou méně kravin. Odkud mimochodem přišla záměna Česka a Čečenska po útoku v Bostonu? Byl to náš rychlý a spolehlivý Twitter, až odsud to převzaly televize v čele se CNN.

Trvá 20 hodin, než se k vám dostanou. Nedozvíte se tu ale úplný kraviny.

Trvá 20 hodin, než se k vám dostanou. Nedozvíte se tu ale úplné kraviny. Zdroj:NS Newsflash

Novinky na sociálních sítích se dozvíte rychleji i proto, že jsou stručnější. Je to výborný servis, pokud vás zajímá, co a kde se stalo, jen velmi komplikovaně a mnohem později se dozvíte, jak a proč k tomu došlo. Dostáváte útržkovité výkřiky, u kterých se možná spravedlivě rozhořčíte a vyděsíte, ale nazývat sociální sítě kvalitním zpravodajstvím, je prostě nesmysl. Podobá se klasickým flešovým zprávám (takový to „Umřel papež. Připravujeme podrobnosti“).

A pak je tu ta objektivita „zpráv“ na Twitteru. Opravdu při tweetování přemýšlíte o tom, zda nemanipulujete vyznění svého příspěvku? Zda v něm nemícháte svůj názor do informování o tom, co se děje? Za mě si ho klidně míchejte, ale nenazývejme potom Twitter zpravodajstvím.

MYFolloweři, followovaní, lidé bez Twitteru. Vykašlete se na honbu za co nejrychlejším zpravodajstvím. Noviny pak píšou kraviny. Tweetujte co chcete, followujte, koho chcete, ale nevyčítejte novinám, že nejsou Twitter. Když se o to snaží, je to ještě horší.  


        


Komentáře nejsou povoleny.