Pouliční umění v centru Prahy

Praha před nějakým časem vcelku nenápadně uvolnila podmínky pro provozování pouličního umění. Nově nemusí mít takzvaní umělci žádné povolení a stačí jim dodržovat jednoduchá pravidla, mezi která patří například to, že jejich produkce nesmí přesahovat 45 decibelů a nesmí se jednat o žebrotu nebo snahu o vyvolání pocitu lítosti.

Pouliční umělci však přivykli pravidlům mnohem rychleji, než by kdo čekal a ulice Starého města se téměř okamžitě zaplnily mluvícími papoušky, mimy, amatérskými zpěváky a čaroději. Hlavám městské části Praha 1 se to ovšem nelíbí a vymýšlí spoustu triků, jak se nechtěných více či méně žebráků zbavit.

Jelikož vytvoření a uvedení v platnost nové vyhlášky, která by pravidla pro pouliční umění nějak efektivně upravila, trvá podstatně dlouho, rozhodli se radní vyslat do ulic strážníky. Ti přeci vědí, co dělat. Výsledkem toho bylo, jak jste si možná v průběhu minulého týdne všimli, že byli z Karlovy ulice vyhnání mladíci, kteří za pomoci důmyslného sedátka předstírali levitaci.

„Když nemá ten člověk kytaru nebo jiný nástroj nebo třeba nedělá alespoň velké bubliny, ale jen sedí a předstírá, že levituje, tak to podle mě žádné umění není. Spíš žebrání o peníze,“ řekl redaktorům iDnes.cz strážník Martin Lang.

Obávám se, že patrně nechci žít ve světě, kde strážník Lang (nic proti němu samotnému) rozhoduje o tom, co je umění. Ostatně, kde je rozdíl mezi levitujícími mladíky a korpulentní dámou natřenou stříbřenkou, jež předstírá, že je součástí nedalekého sousoší.

Pouliční umění v centru Prahy

Člen Gay-Ku-Klux-Klanu se roky učil levitovat a vy to nepovažujete za umění? Homofobové! Foto: Garry Knight

Ba co víc, považuji levitující iluzionisty (ano, tak by se jim mělo říkat) za daleko větší umělce než oplácanou blondýnu s kytarou dole na Václaváku. Znáte ji? Mladá holčina, patrně nadějná studentka některé z pražských konzervatoří, která vybrnkává na své kytaře jeden akord za druhým (nehledě na rytmus) a do toho vyřvává texty o lásce a současné české politické scéně jako lvice v říji.

Taková umělkyně mě obtěžuje daleko víc než levitující neumělci. A dovedu si celkem barvitě představit, že někoho může daleko víc obtěžovat týpek dělající obrovské bubliny (ačkoliv já sám ho žeru). Vznášející se mladíci se jen vznáší, nesmrdí a nikoho nijak neotravují. Přesto musí pryč. Divný svět.

MYVážení iluzionisté v Karlovce. Zkuste si koupit v nejbližší drogerii bublifuk a na své kouzelné stoličce vyfukovat bubliny. U strážníka Langa by vám to mohlo projít. A Praho (jedničko), město stověžaté, udělej pořádná a funkční pravidla a netrestej něco, co zakázáno není.


        


Komentáře nejsou povoleny.