Přehnaný boj proti stereotypům a předsudkům

Již za několik let bude v nových slabikářích mlít maso táta, zatímco máma bude s Emou koukat v obýváku na fotbal. Podpoří se tím vize světa, kde neexistují stereotypy, předsudky a genderová nevyváženost. Vize světa, ve kterém chodí muži na nákup a ženy čůrají vestoje. Vize světa třetího tisíciletí.

Zkuste si třeba vybavit pět vašich nejoblíbenějších vtipů. Máte? A teď se zamyslete, kolik z nich je postavených na předsudcích a stereotypech. Pokud ani jeden, blahopřeji vám a zároveň vás prosím, abyste se s nimi v komentářích před článkem pochlubili (to ale vlastně můžete udělat i s těmi „špatnými“ vtipy). Ať se pobavíme.

Lidská komunikace a lidstvo celkově stojí na stereotypech. Stereotypy nám pomáhají vypořádat se s novými situacemi. Právě díky stereotypům a předsudkům si můžete odpustit řadu nepříjemných až trapných situací. Představte si, kdybyste motorkářský gang vzali na koncert Lady Gaga nebo skupinu Indů na výměnném pobytu do mekáče na burger.

Jsem pro, když se budeme snažit bojovat proti tomu, abychom nebrali automaticky každého cikána za neplatiče nebo každého Asiata za majitele večerky. A myslím si, že se nám to celkem daří. Jednoznačně ale budu bojovat proti boji za to, abychom přestali natáčet reklamy, které jsou jako ta od Volkswagenu na Super Bowlu. V té se objevuje bílý muž mluvící s jamajským přízvukem.

Zatímco Jamajčané ji považují za skvělou reklamu na svoji zemi, redaktorka marketingového blogu Mediapost.com Barbara Lippertová ji shledává urážlivou. „Byla jsem šokovaná – je to tak rasistické. Poselství videa je: Černoši jsou veselí,“ řekla ve vysílání NBC. Pokud se dostáváme do stavu, kdy chráníme někoho, kdo o to nestojí, aby o něm někdo jiný nerozhlašoval, že je veselý, chce se mi plakat. Ale raději se překonám, nerad bych, aby se rozkřiklo, že blonďáci jsou smutní.

Přehnaný boj proti stereotypům a předsudkům

O rasovou a genderovou vyvářenost se pokouší už i svět pop music. Foto: Nicolas Gemin, Wikimedia Commons

K druhému příkladu nemusím chodit daleko. Ve Facebookové skupině Odposlechnuto v Praze, kde si uživatelé sdílí vtipné hlášky, které někde omylem zaslechli, se objevil příběh od Mirky Snášelové:

„Du takle po ulici a proti mne dva pankaci, na hlavach krasny cira, kozeny bundy se cvokama, nausnice v nose – proste klasika. A jak je tak mijim, slysim, ze jeden rika druhymu: dys das do kynutejch knedliku misto vody mliko, tak sou vole pak perfektne nadejchany.“

Normální člověk se zasměje (pakliže mu to přijde vtipné), maximálně lajkne a jde dál. Daria Morgan, studentka, se rozhodla začít bránit pankáče proti stereotypům hlava nehlava. Dlouhou diskuzi čítající víc než stovku příspěvků zakončila:

nemyslím si, že jsem zapšklá. A už vůbec ne moralista. Chtěla jsem jen vyjádřit nesouhlas s tím, že vám přijde vtipné a zajímavé, že se dva pankáči baví o knedlíkách, jako by to byly dva naprosto neslučitelné fenomény. Poukázala jsem na to, že váš názor je založen na stereotypech, že pankáči neumí vařit. Mým cílem bylo popostrčit vás k tomu, abyste se zamysleli nad tím, jak posuzujete lidi podle vzhledu a obecně sdíleného postoje. Místo toho jste jen dokázali, že kdo s vámi nesouhlasí, zaslouží si flejm. Snažila jsem se to nějak rozumně vysvětlit, ale vzdávám se…“

Ale já bych ji nebral tak vážně, protože navzdory příslibu konce debatování tam žvanila o vařících pankáčích dál.

Život bez předsudků a stereotypů by byl asi korektnější, avšak zcela by ztratil své kouzlo. Už za mnou přišlo pár lidí s tím, abych jim pomohl něco naprogramovat, když studuju tu informatiku (ačkoliv informatika na VŠE vůbec není o programování), abych jim pověděl, jaký to je žít na ošklivém místě, když jsem z Mostu (ačkoliv Most a obzvláště ta čtvrť, z níž pocházím, je dost fajn), anebo abych s nimi šel na nákup oblečení, když jsem gay (ačkoliv jsem jen minimálně zženštilý). Ani jednou jsem se neurazil. A na ten nákup jsem nakonec šel.

MY

Takže, abych to shrnul a nebyl za zlouna. Stereotypy i předsudky jsou v dosti případech špatná věc. Vždy budu bojovat za to, aby uchazeč nebyl vyřazen z výběrového řízení jen proto, že se jmenuje Lakatoš. Ale vy, ostatní bojovníci, nehroťte to příliš. Jednoznačně schvaluji to, že se lidé smějí, když se pankáči baví o vaření, že natáčejí reklamy s bělochy s černošským přízvukem a že do slabikářů dávají mámu, která mele maso.


        


Komentáře nejsou povoleny.