Přemíra sdělovaných informací

Za více než tři roky, které jsem strávil v akademické sféře (zatím v lavicích a aulách, avšak plány mám možná velkolepější), jsem si všiml zajímavého jevu. Přednášející obvykle nemají nejmenší šajn o tom, jak funguje studentův mozek. A nebo jsem prostě jenom debil.

Zásadní informace hned na začátek: Milí přednášející, to, že řeknete více, neznamená, že si toho student bude více pamatovat. Téměř nikdy. Marketingová poučka může znít „více je více“, ale ve škole to nefunguje

Co naopak funguje, je úplně jednoduchá Gaussova křivka (dobře, možná trošku s ocasem vpravo). Existuje určitá prahová hodnota (každý ji má nastavenou někde jinde, avšak většina populace zase dle stejné křivky na podobném místě), která určuje, kolik informací dokáže jeden mozek vstřebat v určitém čase. Dokud množství informací nepřesahuje tuto hodnotu (řekněme 10), je to ok. Pokud mi řeknete 7 věcí, budu si pamatovat si 7 věcí. Pokud mi řeknete 10 věcí, budu si jich pamatovat 10. Ale garantuju vám, že pokud mi jich řeknete 25, budu si jich na konci přednášky pamatovat takových 5.

Infografika, level "V Excelu za minutu"

Infografika, level „V Excelu za minutu“

Neděje se tak samozřejmě jenom na přednáškách a cvičeních na VŠ, souhlasila by se mnou jistě spousta návštěvníků všemožných (i nemožných) konferencí či studentů středních škol. Moc se mi líbí model učitele náhodou, který věnuje vždy prvních 5 minut administrativě, 30 minut výuce a 10 minut volné zábavě, pokud děti nedělají bordel. Mozek průměrného středoškoláka prostě nedokáže psát a přemýšlet 45 minut v kuse a člověk, který pracoval v byznysu, to ví. Vystudovaní učitelé to nevědí, nebo to sice vědí, ale nechtějí si přidělávat starosti a prostě vykládají, aby měli odvykládáno.

MY

Učitelé ze SŠ, přednášející na VŠ i konferencích, uvědomte si prosím, že hlava posluchače není bezedná a zkuste se zaměřit spíše na skutečné ukotvení pár zásadních informací než na zbytečné odvykládání milionu kravin. Je to jednoduché jako facka a přispělo by to dle mého názoru ke kvalitě vzdělávání. Díky!


        


Komentáře nejsou povoleny.