PROSTĚ to není tak jednoduchý

Jo, může to vypadat jako tisící padesátý osmý hejt na volební slogany ANO, jenže já je (a myslím, že nejsem sám) považuji za vynikající, v podstatě geniální. Chtěl bych spíš mluvit o lidech, kteří skutečně věří, že se to (ať už je to cokoliv) zařídí prostě proto, že chcete, nebo tvrdíte, že chcete.

Dovolím si totiž tvrdit, že do vysokých politických, společenských či třeba sportovních funkcí už se v minulosti dostali lidi, kteří si tam nechtěli jenom nakrást miliony a miliardy a dělat bordel, přestože se ta myšlenka možná diskutujícím z Novinek, iDnesu a Parlamentních listů nebude úplně líbit. Řada čestných a schopných a cílevědomých lidí přišla na to, že to není úplně jednoduché, obvykle se musí s někým domluvit, pohádat… a nakonec zjistí, že spousta společností či (polo)státních institucí zkrátka není na nějaké osvícené změny úplně připravená.

Na osvícené změny také musíte mít plán a uvažovat trošku strategicky, tedy vidět si dál než na špičku svého nosu zhruba tak pozítří. Pak se možná nebudete divit (třeba jako současné) ANO, že pokud to chcete zařídit, musíte jít do koalice s někým, o kom soustavně vykřikujete, že proti němu bojujete (a že se mu třeba nebude tak úplně chtít, zdravíme Olomouc). Ale nechtěl bych to omezovat jen na ANO, tohle rozčarování je vidět na každém kroku – třeba Piráti se najednou hrozně diví, že dělat IT ve státní správě či místní samosprávě není žádná prdel (přitom to stačilo dělat dobře a po jejich), a těch příkladů byste určitě ve své obci i na celostátní úrovni nalezli celou řadu.

Prostě… Foto: opacity, Flickr.com

Prostě… Foto: opacity, Flickr.com

Nechci tvrdit, že nejde „konat dobro“ (jakkoliv je to pojem relativní) a nejde ho konat poměrně rychle a efektivně. Ale obvykle se hodí mít k tomu nějaké konkrétní plány a strategii, a ne tvrdit, že to uděláte, prostě nějak, protože někdo (ideálně s nevídaným kultem osobnosti) vám s tím poradí.

Vůbec by bylo nejlepší netahat do dnešního politického hejtu jenom politiku. Když jsem přemýšlel, o čem budu psát, představoval jsem si Milana z Třeskoprsků, jak si, vole, postavil svépomocí garáž z vařený kukuřice, protože stavební projektanti a úřad jsou zbytečný imbecilové a on si to prostě postaví, a najednou se hrozně diví, že mu to spadlo na kedlubnu. A myslím si, že podobné vystřízlivění čeká všechny, kdo si myslí, že se dá dělat solidní práce s minimálními zkušenostmi a bez programu a strategie. Věřili byste doktorovi, který by vám neřekl diagnózu, ale slíbil by vám, že vás prostě vyléčí?

Jo, a nemůžu si to odpustit, „prostě ho postavíme“ je claim, který doufám čtu ve volbách naposledy, protože mi evokuje spíše snahu o poslední comeback vysloužilého pornoherce než snahu ovládnout týmem odborníků pražský magistrát.

MY

Svým způsobem bych se rád mýlil, ale tvrdím, že svět není tak jednoduché místo, aby se věci dělaly tak, že je prostě nějak uděláte. Tak nad tím, prosím, chvilku přemýšlejte, až si příště půjdete nechat postavit barák, opravit auto, převrtat zub nebo organizovat čtyři roky život magistrátem.


        


Komentáře nejsou povoleny.