Řazení příspěvků v newsfeedu Facebooku

Přijdu ze školy a zajímá mě, co se děje ve světě. Otevřu notebook, kliknu na ikonku v záložce a otevře se Facebook. Nedostane se mi ale toho skvělého online přenosu celého světa plného fotek, nových vztahů, vtipných, nudných, zajímavých i zcela banálních statusů. Nevidím ani pozvánky k Bubble Casino 3. Vidím bullshit.

Je to už poměrně dlouho, co Facebook přestal řadit výsledky chronologicky a začal víc a víc akcentovat, do jaké míry se jedná o „hot topic“. Jenomže chronologii patrně (dle mého soukromého a subjektivního pozorování) začíná upozaďovat až moc.

Rozuměl bych, kdyby mi fíčko přednostně ukázalo, že se Majdalence z naší školky narodila dcera Apolenka. Má to pár desítek lajků a i já ten svůj zdvořilostní přidám. Zajímá mě i to, že Daniela a Michaela byly na dovolené s Romanetou. A pokud Radka, kamarádka, co všechno ví, nabídne provokativní diskuzi o konfliktu na středním východě, rád se zapojím.

Jenomže takhle to v realitě nefunguje. Otevřete si Facebook a jako první vidíte tohle:

Řazení příspěvků v newsfeedu Facebooku

Je to deset hodin staré – takže už devět hodin k ničemu –  má to 4 lajky, 6 komentářů a jedno sdílení. Průměrná fotka Šárky v sexy tričku má mnohem větší ohlas. A to Šárka zdaleka nemá tolik fanoušků, co iHned. A to, že mi už tři týdny leze nahoru jedna k smrti nudná diskuze pod statusem ošklivého pána o programu Svobodných, mě fakt nebaví.

I když jsem poznal spoustu dalších sítí a jmen, psacích, obrázkových, lajkovacích i haterských, Facebook zbožňuju. Je to jako koukat se na svět zevnitř. Prohlížíte si místa, kam se nikdy nedostanete, slyšíte příběhy, které byste jinak neslyšeli, hádáte se s lidmi, které jinak nikdy nepotkáte. Jenomže k tomuhle potřebujete nějaký časový rámec. A ten už Facebook přestává dávat.

MYMilý algoritme, chápu, spousta lidí valí na Facebook zbytečné a nezajímavé nesmysly. Jsem moc rád, že se mi snažíš vybrat to nejlepší a oceňuju to. Nechci ryze chronologický přehled (jinak bych si ho zapnul). Jenom prosím lépe vyhodnocuj, co je a co není „hot topic“.


        


Komentáře nejsou povoleny.