Restaurace s česnekem, psacím strojem a dřevěnými lyžemi

Jsem tvor veskrze společenský, a tak rád navštěvuji hospody, restaurace, kavárny, ale i jiná zařízení, kde mohu se svými nohsledy řešit civilizační problémy a kout plány na ovládnutí světa. Ve chvílích vzácného ticha se rozhlížím kolem sebe, pozoruji ostatní lidi, kochám se pohledem z okna a často si bohužel všímám i interiéru daného podniku.

Proč bohužel? Řada majitelů restaurací a kaváren mnohdy nemá dostatek inspirace na to, aby sepsala poutavý nápojový či jídelní lístek, natož aby užila špetku originality při vytváření interiéru. Často si ale myslí, že originální vskutku jsou.

Po dlouhé úvaze dojdou k originálnímu řešení: Použijí všemožné harampádí, které se dá najít na půdě, v babiččině ložnici nebo v antiku coby dekorace, a hospůdka je rázemo přívětivá a útulná. To je ale naprostá blbost.

Ve výsledku to vypadá tak, že v průměrné „půdní“ provozovně visí vedle středověkých lyží sáňky z Mrazíka, na baru posedává tři století nefunkční gramofon a z replik petrolejových lamp z druhé poloviny 19. století zavěšených na dřevěných trámech kape motorový olej.

Ostatně kolik znáte podniků, které vypadají nemlich stejně jako Kavárna u čerta, kde neumí dělat zmrzlinové poháry?

Restaurace s česnekem, psacím strojem a dřevěnými lyžemi

Přeplácaná duše kavárny s hrubkou v názvu. Foto: © Návštěvník.cz

Taková dekorace může být snesitelná v horské boudě nebo v rodném domě Járy Cimrmana, ale jdu-li si dát šálek kávy po práci, rozhodně se nechci dívat na dřevěnou badmintonovou raketu a svazky česneku. Taková výzdoba mě nenaplňuje a hodí se maximálně do kaváren, kde nabízejí rozpustné Nescafé nebo do restaurací, kde je tajemstvím šéfkuchaře přírodní kuřecí řízek s kompotovanou broskví a plátkem eidamu.

Otevíráte-li si restauraci nebo kavárnu a nemáte na to, abyste si zaplatili profesionálního designéra, který by vám nařídil nákup veliké spousty zbytečně drahého nábytku a doplňků, zvažte návštěvu nejbližšího obchodního domu IKEA. Mají spoustu krásných a neuvěřitelně levných věcí, díky kterým bude váš podnik vypadat doopravdy útulně a vkusně. Máte-li radši nábytek masivního a starobylého vzhledu, podívejte se do KIKA nebo XXX Lutzu, vyberete si i tam.

Pokud nemáte tolik peněz na to, abyste skoupili všechny nabízené dekorace, nezoufejte. Méně opravdu mnohdy znamená více a i s málem se dá vytvořit opravdu poutavý interiér, v němž se budou vaši zákazníci cítit příjemně a nebudou se bát, že jim může na hlavu kdykoliv spadnout keramická forma na bábovku.

MYMajitelé restaurací a kaváren, nevěště na zeď lyže, jestliže se váš podnik nenachází v Krkonoších, nepokládejte na stoly paličky česneku, jestliže se nebojíte invaze upírů z Transylvánie, nedávejte na zeď staré kukačky, jestliže víte, že máte extrémně pomalého kuchaře, nezdobte stěny fotografiemi mrtvých lidí, jestliže nevíte, co byli zač… Hromada zaprášeného harampádí vaše speciality neprodá.


        


Komentáře nejsou povoleny.