Sídlo premiéra

Je skoro půlnoc a v panelákovém bytě na Jižním městě zazvoní telefon. Milá krátkovlasá žena ve středních letech jej zvedne. „Ano, předám,“ řekne, obrátí se ke svému muži, který v pyžamu sedí u televize. „Honzo, volá ti Obama.“

Jasně, když tenkrát premiéru Fischerovi z Bílého domu volali, aby řekli, že radar už nechtějí, ministerský předseda patrně nebyl v pyžamu a nekoukal na reprízu Profesionálů. I tak je celá ta situace poměrně ponižující. Stačilo by při tom tak málo, a celá scéna mohla vypadat úplně jinak:

Rozlehlá prvorepubliková vila, pozdní večer. Před krbem zamyšleně sedí předseda vlády a nepřítomně kouká na televizi. Žena mu právě dolévá čaj. Muž vstane a roztržitě přechází mezi knihovnou a oknem. Čeká telefon. Venku je tma, město žije obvyklým nočním životem. Telefon zazvoní. Volá Bílý dům…

Obě ty představy jsou poněkud přitažené za vlasy, ale to nic nemění na tom, že tak významná funkce, jako je předseda vlády, s sebou přináší situace, které vyžadují určitou povahu, určité rituály, určité symboly. A to, že víc než deset let zeje Kramářova vila prázdnotou, je symbolem docela nepříjemným.

Není moc vidět, ale máme důstojné sídlo premiéra.

Není moc vidět, ale máme důstojné sídlo premiéra. Foto: Adam Foster, Flickr.com

To, že k určitému postu dostanete bydlení, je logické. Premiérem nebo primátorem se může stát i člověk, kterému jeho postavení do té doby neumožnilo přestěhovat se z garsonky. Nebo nechtěl. Tím, že funkci přijme, přebírá nejen roli výkonnou, ale i symbolickou. Musí mít kde vítat hosty, musí někde reprezentovat. To, že Kramářova vila prý není zrovna příjemné místo k bydlení, není omluva.

Prostě mi vadí, že premiér bydlí na Stodůlkách, jeho předchůdce sídlil ve vilce ve Vinoři a Nečas měl budoár v rožnovském paneláku. Je to nedůstojné, přes ochranku se k prostým občanům stejně nedostane a z daní se platí udržování neobývané vily.

Ano, Angela Merkelová také většinou pobývá ve vlastním bytě. A i na ni tímto textem apeluji (zdravím věrnou čtenářku do Berlína). Vy a Bohuslav Sobotka jste docela výjimky. Downing street 10 nemá smysl rozmazávat, ale třeba holandský premiér má svůj Catshuis, finského hostí Kesäranta a švédského hrozně potěšilo, když mu v jeho vládní rezidenci nainstalovali pračku.

MYVy všichni, kdo chcete být premiérem, zvažte, zda je opravdu důstojné, abyste dál bydleli tam, kde bydlíte doteď. Je to možná povrchní, ale i dům, kde usínáte, tak trochu zavazuje. Končím s tím patosem, běžte si užívat sluníčka.


        


Komentáře nejsou povoleny.