Skanzen Veselý Kopec

Pokud pocházíte z východních Čech, Vysočiny nebo prostě rádi cestujete po českých luzích a hájích, možná jste už někdy zabloudili na Veselý Kopec neboli Soubor lidových staveb Vysočina. A možná jste si všimli, že – jak by zpíval Voskovec s Werichem – je tam něco v nepořádku.

Schizofrenie. Nemám jiné slovo pro to, co se na Veselém Kopci děje. Už od malička jsme tam minimálně jednou za rok či dva vyrazili při nějakém pěkném jarním či letním dnu na výlet, abychom nasáli tradiční atmosféru, potkali pár roztomile švihlých lidí, kteří se převléknou do kroje, aby v pět padla a oni vyrazili v žigulíku do Hlinska na pivo… no, zkrátka jako když rodilý Pražák vyrazí na Moravu.

Poslední dobou už Veselý Kopec nedává absolutně žádný smysl. Vodníka ani mlynáře nepotkáte. Pohladit kozičky si naštěstí můžete stále. Zaplatíte 70 korun za vstup, ale pouze tehdy, pokud se zrovna nekoná žádná „kulturní“ akce (pak je to o likvidační desetikorunu více) a pokud jste dostatečně slušní na to, abyste přišli hlavním vchodem a vnutili se do nenápadné roubenky s pokladnou. Asi ještě nikdy neviděli turniket.

Skanzen Veselý Kopec

Řekni, kde ty kytky jsou… Foto: CzechR

Samotný skanzen není vůbec ošklivý, ale je už dvacet let tak nějak pořád stejný. Pár chaloupek, které navíc ani nejsou původní, ale jsou přivezené ze všech koutů republiky, postavené v dobách hlubokého socialismu, popřípadě obojí zároveň. V každém pořádném zahraničním lunaparku postaví aspoň jednou za pět let novou horskou dráhu.

Schizofrenii našeho regionálního uspořádání dokazuje poloha samotná. Skanzen je součástí obce Vysočina, která se nachází hluboko v okrese Chrudim – v Pardubickém kraji. Má dva weby (1, 2), jeden horší než druhý. Rozkošná intextová reklama (třeba na Old Spice), gramaticky příšerné texty a nejistota, zda je to kopec či Kopec, jsou zde na denním pořádku.

A i když se přenesete přes fakt, že skanzen zkrátka není Europa Park a doba tomuto druhu kultury příliš nenahrává, budete smutně koukat na početné stánky vietnamských trhovců s příšernými cetkami u vstupu a doufat, že nejsou součástí národního kulturního bohatství. Zatím.

MYMilí kopčáci, kulturisté – říkejte si jak chcete -, Veselý Kopec má své nezaměnitelné kouzlo, ale bylo by vhodné, vydat se při výběru vstupného, tvorbě zajímavého programu, textování webu a zakazování prodeje čehokoliv „Made in PRC“ uprostřed skanzenu vstříc jedenadvacátému století. Pokud možno ihned.


        


Komentáře nejsou povoleny.