Stévie

Lidi se už nějaký čas pokoušejí přijít na způsob, jak by mohli žrát a chlastat ty největší prasárny (které přirozeně chutnají nejlíp) a přitom si tím nijak zásadně nemrvit zdraví, nebo alespoň postavu. Vymysleli tak odtučněné mléko, umělá sladidla a teď někde v tropech objevili stévii. A od té doby se to všechno hroutí.

Stévie je malý zázrak. Je to kytka, která je sladká jako prase, ale má přitom prakticky nulovou kalorickou hodnotu. Když prošla všemi testy, které přislíbily, že lidstvo po její konzumaci nijak nezmutuje, začala se i u nás používat v potravinářství.

Problém je, že kromě toho, že je stévie sladká, je taky pěkně hnusná. Chutná po lékořici a jak známo, peklo pro děti, které jedly moc cukrátek, je celé vyskládáno lékořicí.

Stévie

Vypadá tak trochu jako máta, ale k přípravě mojita je k ničemu. Foto: hardworkinghippy, Flickr.com

Osobně jsem ochutnal dva produkty, které byly doslazovány stévií. Jedním z nich je čaj Nestea, který, ač má o 10 kcal na 100 ml méně, ztratil poctivou chuť ledového čaje a chutná jako nejlevnější ice tea z Kauflandu. Druhým nápojem byla nová Kofola bez cukru, která je se stévií ještě odpornější než původní kofola bez cukru (a to už je co říct).

Navzdory těmto děsivým faktům se stále objevují lidí, kteří na facebookové stránce Coca-Coly žadoní, aby v rámci boje proti obezitě vyměnila cukr za stévii. A už se to děje! V Argentině (Jižní Amerika je podivný trh, zde se poprvé objevily i igelitové „láhve“ na kolu) byla představena nová odrůda zvaná Coca-Cola Life (v zelené láhvi), která je vedle obyčejného cukru doslazována stévií a tloustne se po ní až o 30 % pomaleji. Nevím sice, jak chutná, ale děsím se toho, až se tento zločin proti červené dostane až sem.

MYA tak vás, milí spoluobčané, vyzývám, bojkotujte tento přírodní hnus. Pokud bych měl být závislý na kolových nápojích, budu z nich raději tlustý po cukru nebo hyperaktivní po aspartamu, jen abych nemusel pít ten lékořicovej blivajz.


        


Komentáře nejsou povoleny.