Tabla základních a mateřských škol

Maturity už hýbou řadou škol po celé republice a zároveň s nimi začínají vrcholit i soutěže o nejhezčí tablo v ulici/čtvrti/městě/okrese/kraji/republice. Výlohy obchodů jsou zaplněny obličeji mladých nadějných lidí. Jen vám občas přijde, že někteří z nich jsou mladší, než by měli být.

Tabla si maturanti vyrábějí (či dnes často nechávají vyrábět) jako upomínku toho, že ukončují jednu důležitou kapitolu svého života, že před nimi stojí doposud nejtěžší zkouška a není na škodu si přípravu na ni zpříjemnit nafocením několika snímků a pořízením si kocoviny na maturitním večírku. Už je to taková tradice, která má své kouzlo, většinu lidí těší a nikoho nepobuřuje.

Jedním z trendů se pomalu stávají i tabla absolventů základních škol. Už jen to spojení absolvent základní školy mi navozuje lehký úsměv na rtu. Tedy, nechci se mládeži, která právě vychodila základku posmívat, ale nikdy jsem nesdílel nadšení v duchu „Juhů, už umíme zlomky a shodu podnětu s přísudkem, pojďme o tom dát vědět celému městu!“.

Připadám si, jako kdyby patnáctiletí spratci vzali maturantům jejich svrchované právo vylepit své kreativní dílo ve výloze místního zelinářství. Ať si děti ze základky vyrobí trička nebo jedou na výlet, ale nechť si na tablo počkají, až si ho alespoň trochu zaslouží. Asi před měsícem jsem absolvoval povinné školení bezpečnosti, které bylo těžší než dělení trojciferným číslem, ale moje fotka díky tomu nikde nevisí. Možná to je chyba.

Ale to není to nejhorší. Extrémem, z něhož si moje duše ublinkává a srdce tiše pláče, jsou tabla mateřských škol. Ta jsou ztělesněním touhy bláznivých matek a učitelek v mateřinkách navléknout malé děti do srandovních kostýmků, vyfotit je, naházet kolem pár hvězdiček a balónků, a pak tento esenciální kýč vystavovat ve vitríně na náměstí.

Tabla základních a mateřských škol

Foto: www.mssardice.cz

Přitom jsem na mou duši přesvědčen, že by pětiletá Natálka byla mnohem raději, kdyby byl za výlohou hračkářství za rohem vystaven její obrázek, na kterém celý týden usilovně pracovala. Co je to tablo, nechápe, jen jí maminka řekla, ať se nechá ve školce vyfotit v kostýmu žabičky, tak jí chtěla udělat radost a poslechla ji. Za pár let se alespoň bude mít za co stydět.

MYVážení školáci, rodiče, pedagogové, nechte tabla maturantům, kterým oprávněně patří již desítky let. Vytvořením tabla ze základky znemožňujete sami sebe, splácáním fotozdi třídy malých světlušek navíc ještě své dítě.


        


Komentáře nejsou povoleny.