Tajné runové písmo Daniela Landy

Po minulém článku o Žitovi a jeho plácání na Slavících jsme dlouho přemýšleli, co že to má chlapec za lubem. Nemohli jsme číst jeho zprávy psané v pochybných runách, protože ty má pan kouzelník zveřejnit až někdy v budoucnu – viděl bych to někdy mezi přivezením dračích stél z Vlčího Dolu a Vánocemi. Když nedá Žito, musí si člověk pomoci sám. Zde tedy máte návod, jak si rozhodně nesestavovat vlastní tajné písmo a hlavně jak s ním nezacházet.

Upřímně řečeno je možné, že jsme komplikovaně objevili Ameriku. Nevíme, zda se nejedná o nějakou standardně používanou sadu run, a je fuk, jestli severoněmeckých kmenů nebo trpaslíků z Morie. Každopádně sám Landa o runách mluví jako o věci, která bude zveřejněna, až nastane čas. Já, jakožto člověk netrpělivý, nemám rád neurčité lhůty a čekal jsem tedy, až zveřejní dlouhý souvislý text v runovém písmu. A udělal to. Zveřejnil toto:

Tajné runové písmo Daniela Landy

Pan kouzelník oblečený v prvorepublikové uniformě pod obrazem Karla IV. zesměšňuje armádu tím, že salutuje bez čepice a ne v pozoru. A hlavně nám zanechává tajnou zprávu v runách. Foto: www.facebook.com/Zito44

Mé srdce zaplesalo a připadal jsem si jak v jisté knize E. A. Poea. Nevzpomenu si na název, ale kdosi tam odhaluje šifrovaný text na základě statistické pravděpodobnosti. Viděl jsem se, jak několik nocí v kuse propočítávám, zde šipka nahoru představuje „V“ nebo „U“. Ale bylo to řádově snazší.

Víme, nebo je to aspoň maximálně pravděpodobné, že poslední řádek říká Žito 44. Máme tedy první čtyři znaky. Přidáme-li k tomu pár věcí, které nás naučil doslov k Pánu prstenů a tam zveřejněná tabulka písem Středozemě, a chvilku pátráme, co kde Landa zveřejnil, dozvíme se obsah textu. Je následující:

Tajné runové písmo Daniela Landy

Co z toho vyplývá? Celý Landův přerod může být kampaň kolem filmu Hobit. Nebo Žito své odpůrce považuje za idioty, kteří ve chvíli, kdy na své zdi několikrát zveřejní upravené Tolkienovy verše, nezkusí porovnat text s obdobně dlouhým přepisem. A nebo považuje za idioty své fanoušky a musí jim podstrčit řešení hádanky notoricky známým textem, který jim ještě v jednom kuse podsouvá.

MYŽito, opravdu jsi mne zklamal. A to nejsem nějak přecitlivělý. Odpustil bych ti, že jsi použil neoriginální runy. Odpustím ti i to, že považuješ lidi, a to jak své příznivce, ale i odpůrce, za idioty. Ale zveřejnit přepis známého textu v tajném písmu je fail, za který se styď.


        


Komentáře nejsou povoleny.