Teplo ani zima není vůbec prima!

Nedávné průzkumy ukazují, že 83 % české dělnické třídy si stěžuje na teplo nebo zimu na svém pracovišti. MY stojíme pochopitelně v boji proti potu, kašlíčku a rýmičce na straně nebohých dělníků! Naším posláním je totiž kromě rozebírání zákonitostí kvantové fyziky i řešení každodenních problémů světa. (V tom jsme nápadně podobní Tomiu Okamurovi, ehm.)

Nebojte se, rozhodně vás nečekají laciné vtipy ve stylu pražského primátora Bohuslava Svobody, který pořádání queer filmového festivalu Mezipatra okomentoval slovy „očekávám znatelné oteplení mezi 8. a 22. listopadem“. Moc dobře vím, že venkovní teplota ani sexuální orientace našich kolegů či spolužáků nemá na pocitovou teplotu ve veřejných prostorách vliv. Možná je to škoda. Po Praze je spousta škol a firem, kde by mohli přestat topit. (Ano, už jsou tu ty laciné vtipy.)

Jsem si vědom toho, že každý máme trochu jinou termoregulaci a tukovou vrstvu a tak může být někomu příjemně v devatenácti stupních a někomu ve třiadvaceti. Ale tohle rozmezí je úplně akorát dostačující pro to, aby si otužilci v klidu vysedávali v tričku a zmrzliny jako já si na sobě prostě nechaly mikinu!

V Čechách ale zkrátka nikdo neumí topit nebo klimatizovat jako člověk a podle mých zkušeností to skoro všude zachází do zbytečných extrémů. Korporátní open space většinou oplývá klimatizací, která slabé jedince buď zabije, nebo přiměje k podání výpovědi a nástupu do nejbližší výdejny rychlého občerstvení. Vím, o čem mluvím: Přijít v létě do obchodu, který je vychlazený na 17 stupňů, může být osvěžující, ale pracovat ve stejně vychlazeném call centru, když je venku pětatřicet, je neskutečné zlo.

Teplo ani zima není vůbec prima!

Vážení, i když to tak může vypadat, toto nejsou vaši zaměstnanci a studenti! Foto: ¡WOUW!

Nicméně zatímco tyto firmy většinou v zimě zatopí, Vysoká škola ekonomická v Praze to dotáhla do snového konce a její vzduchotechnika tak v aulách klimatizuje po celý rok. Aneb říkáte, že je venku deset pod nulou? My vám vyrobíme dvacet, šmejdi! A nejmenovaná základní škola v mém okolí pro změnu v rámci úsporných opatření topí pouze mezi osmou a devátou hodinou ranní. To je panečku vynález!

Pak tu máme třeba takové tramvaje a vláčky (ty MY máme v oblibě). Nemohu si pomoct, přijde mi, že ve většině regionálních souprav (tedy ve vlacích, jako jsou RegioNova nebo úplně klasické červené modré motoráčky řady 810) má topení pouze dvě polohy: „Sibiř“ a „pečeme vánoční cukroví“. Ani o třídu lepší RegioJet to nedotáhl úplně k dokonalosti a výpadky topení či klimatizace jsou bohužel na denním pořádku.

A tak to jako vždy všechno odnesou doktoři a zákonitě i pacienti, kteří si své klimatizované rýmičky budou prskat jeden na druhého a všichni nakonec skončíme jako mutanti plní zeleného hlenu s vůní eukalyptu. Buďme však rádi, že nemáme černý kašel.

MYMilí školníci, tramvajáci, vlakvedoucí a vy všichni, kteří nám topíte nebo na nás v létě foukáte studený vzduch, pojďte si na hodinku sednout v tričku mezi nás, nebohé zákazníky, studenty a zaměstnance, a dělejte svoji práci s rozmyslem. Česká lékařská komora a sdružení zmrzlin typu Ondřej Koch vám děkují.


        


Komentáře nejsou povoleny.