Vinobraní v Čechách

Jsem Čech jak poleno. Vyrostl jsem ve východních Čechách, studuji v našem jediném malém velkoměstě a náramně si to užívám. Na stranu druhou mám takříkajíc moravské kořeny. A co si tedy ani trochu neužívám, jsou všemožná vinobraní na místech, kolem kterých víno projede tak leda jednou týdně vlakem.

Vše to začíná naprosto příšerným prostředím. V poetičtějších městečkách většinou pořadatelé zvolí alespoň nějaký roh náměstí, na kterém nainstalují pár dřevěných stánků s občerstvením. Výjimkou ale nejsou ani taková vinobraní, jako je to na Praze 10, které se odehrává v betonové džungli před Nákupním centrem Eden. Ano, existují výjimky, místa, kde se v Čechách víno opravdu pěstuje. Troja, Grébovka, Mělnicko… moc jich není.

Co mají všechny podobné akce společné, je pražící slunko na víno i burčák po celý den. A reprodukovaná rádoby moravská hudba, která má navodit tu správnou vůni vinice za rohem. Možná se to někomu líbí, pro mě je to důvod, proč se sklenkou vína či burčáku prchnout někam do bezpečí. A to prosím proti (pozor, moravismus!) cimbálkám obecně nic nemám.

A ano, burčák. Snad každé září natočí TV Nova reportáž do večerních novin o tom, že se již objevil první burčák, ale vzhledem ke kalendáři je otázkou, zda je opravdu vyroben z hroznů. Na Moravě se všichni kasají tím, že od sebe burčák z jablek a z hroznů poznají. Jsem přesvědčen, že pokud nebudou mít dvě sklenice vedle sebe, 90% všech lidí rozdíl nepozná. Já také ne a tak kupuji burčák vždy „na dobré slovo“.

Vinobraní v Čechách

Čirá poetika. Foto: © Nákupní centrum Eden

Přirozenou cestou jsme se dostali až k vínu. Víno, které se nabízí na vinobraních po českých krajích i českým návštěvám ve sklípcích, zkrátka není to nejlepší, co jsou schopni moravští vinaři vyprodukovat. A ty, s prominutím, svině z Moravy se tím ještě ve vtipech (nejen) o Pražácích chlubí!

Vozíme vám snad ředěnou Plzeň, když ty chcanky, kterým říkáte Starobrno, nikdo nechce pít? Vozíme vám z Pardubic perník s jánevímtřeba příměsí starého chleba, protože vy v tej nížině to zkrátka nepoznáte? Vozí vám snad Kenvelo do Vaňkovky to, co se neprodalo v Praze, protože se zkrátka stejně oblékáte jako v minulém tisíciletí?

MYNa všechny tyto otázky existuje jen jedna odpověď. A já přesně takové důrazné NE říkám vašemu přesvědčení, že čecháčci si dobré víno nezaslouží. Stokrát omletými vtipy o kašně na Zelňáku to rozhodně nezlepšíte. Dáváme vám chléb, pivo a hry. Vraťte nám taky něco zpátky.


        


Komentáře nejsou povoleny.