VY: Státní maturity

Autorem tohoto článku je Jan Kouba.

Do redakční pošty nám dorazil další příspěvek. Týká se tématu, které je nám dnes už na míle vzdálené, a přitom velmi blízké – oba autoři tohoto blogu měli dle původních záměrů vlády před lety státní maturitu absolvovat. Asi je dobře, že se tak nestalo – proč, to se dozvíte v povídání našeho dopisovatele.

Jak jsem skládal státní maturitu

Když jsem přišel na státní maturitní zkoušku z anglického jazyka, nestačil jsem se divit. V 8:00, kdy jsme měli začínat, učitelka rozlepovala obálku s poslechovým CD. Pro jistotu tam byla také záložní kopie. To kdyby se náhodou s originálem, který byl v tom samém obalu, něco stalo (třeba by se při transportu ztratil?!). Poté, co jej vložila do notebooku, aby nám přehrála poslechovou část, se začaly dít nevídané věci. Hned po krátkém vysvětlení systému zkoušky, v okamžiku, kdy měla přijít ještě zkušební otázka (kvůli kontrole zvuku a tak), se najednou ozvalo, abychom si zkontrolovali odpovědi a odevzdali listy. Jednoduše, nějaký úředníček se asi nestihl za deset let pirátství naučit s Nerem a vypálil to tak, že si stopy přeskakovaly jak se jim zachtělo. Stejný problém byl samozřejmě i u záložní „pojistky“. Po půlhodině zkoušení a hledání řešení problému to učitelka vzdala, došla si pro stařičký magnetofon (jeden z těch, které uměly kromě kazet dokonce i CD) a přehrála zkoušku na něm.

Ondřej: Poslechové testy napříč všemi školami jsou samozřejmě poněkud peklo. Něco jiného slyší student v první lavici, něco jiného student v poslední. Hlasitost nikdy nebude vyhovovat všem. Kromě toho se vždy najde minimálně jeden aktivní jedinec, který si bude po celou dobu zkoušky cvakat propiskou. Miluji poslechy! (A tady mohla být chyba na straně učitelky a náhodného přehrávání. To už se nedozvíme.)

Další část, která mě rozesmála, se týkala eseje. Celé čtyři roky mi všichni vyhrožovali, že pokud se přiznám k dysgrafii a získám PUP (přiznané uzpůsobení podmínek), abych mohl zkoušku skládat na počítači, tak budu mít vypnutou kontrolu pravopisu a snad budu dokonce sloh psát ve speciálním programu. Výsledkem bylo otevření Wordu a psaní s automatickou korekcí a veškerou kontrolou, kterou mi tento program nabízel.

Ondřej: Tady se dá říct snad jen WTF. Pokud není škola schopna zajistit, aby student psal maturitní sloh bez kontroly pravopisu, tak je něco evidentně špatně. Vždyť by na to úplně bohatě stačil Notepad (poznámkový blok ve Windows)!!!

Jde mi o to, že nechápu, proč se tato zkouška v dnešní době skládá na papír. Je to pomalé, neekonomické, není zde možnost opravit již opravenou odpověď atd. Nebylo by nic tak složitého vytvořit státní maturity tak, aby se daly vypracovat na počítači. Na druhou stranu, čemu se divit, když se například server novamaturita.cz už druhý rok v řadě vymlouvá na útok hackerů v době maturit, kdy server padá.

Ondřej: Skládání zkoušky na počítači má svá pro i proti. Z vyprávění vím, že ohledně nové maturity se dělá tolik papírování, že naše lesy opravdu neslintají blahem. Pohodlnost psaní zkoušky na počítači je samozřejmě úměrná například rozlišení dispeje. A server týkající se nových maturit prostě nevydržel nápor sta tisíc maturantů, to je vše. Vymlouvání se na hackery je od ministerstva přinejmenším zábavné. Ale to je, zjevně, celá nová maturita.


        


Komentáře nejsou povoleny.