Auta v centrech měst

Život ve městě přináší kromě příjemných benefitů (jídlo, sex, drogy a rock’n’roll kdy si člověk zamane) i jisté méně příjemné věci. Mezi ně patří typicky nehorázné množství prachu a kdejakého dalšího bordelu ve vzduchu… a auta. Auta všude, kam se podíváš!

Američan Steve Fisher napsal pro Reflex úžasnou pravdu: „Před 20 lety, kdy jen velmi málo lidí vlastnilo auto, a někdo se potřeboval dostat z Prahy 8 do Prahy 4, trvala cesta nejméně hodinu veřejnou dopravu. Dnes, většina lidí zvládne stejnou trasu v pohodlí vlastního vozu za méně než čtyři hodiny.“ (zdroj: reflex.cz)

Nechápu, proč se v rámci budování socialismu v naší vlasti přestavovaly pěší zóny ve městech na autostrády. Nechápu, proč Prahu hyzdí severojižní magistrála, nechápu, proč po Václavském náměstí nejezdí tramvaje, nechápu, proč ohyzdnou  pardubickou třídu Míru (není žádná Broadway!) ještě více zohyzďují trolejbusy a automobily jihoasijských překupníků zeleniny, oblečení a lehkých drog.

Nechápu, proč v devadesátých letech, v době jistého kulturního a sociálního prozření naší společnosti, nedošlo odpovědným osobám, že auta do center velkých měst nepatří. V divokých devadesátkách na to ještě jakž tak byly peníze. Teď nám nezbývá nic jiného, než žebrat o navrácení peněz, které jsme sami pokorně odevzdali Evropské unii.

Auta v centrech měst

No řekněte, nebyla to nádhera?

Já moc dobře vím, že cílovka našeho blogu jsou mladí lidé, kteří většinu svých cest po městech tráví v tramvajích a autobusech. Ti zdravější dýchají prach aktivně a chodí pěšky! Ale všichni si určitě vzpomenete, jak krásně v Praze bylo, když odborářská stávka vylekala řidiče automobilů a všichni vyrazili do práce pěšky nebo na kolech. Stačila by hustá síť půjčoven kol a dál už to znáte. Na západě to funguje!

MYPoproste své tatínky, maminky, dědečky, známé či svého dodavatele parodie a na pizzu, aby chodili pěšky, jezdili na skútrech (vždyť v mírném pásmu je tak hezky!), využívali MHD. Svět (tedy, města) bude třeba o trochu zdravější a veselejší místo. Pokud k tomu chtějí přispět i radnice a veřejné rozpočty, bylo by fajn, kdyby se Václavské náměstí, třída Míru i vaše centrum města proměnilo v pěší zónu.