Automatické otáčení snímků… Ale jen jako!

Docela rád fotím. Zatím jsem se sice neodvážil získat dost přebytečných peněz na to, abych si mohl dovolit koupit nějakou fajnovou digitální zrcadlovku, ale věřím, že jednoho dne se k tomu určitě dopracuju. Zatím si vystačím s maličkým kompaktem Lumix (stylové černé barvy), který s sebou tahám na každou významnější procházku nebo chlastací akci (aby se měli mí kamarádi na Facebooku čím bavit). Když jsem se po pořízení tohoto laciného drobečka proplétal nastavením, všiml jsem si možnosti „Automaticky otáčet snímky“. Wow. Takže to už vážně nebudu muset otáčet v počítači fotku po fotce?

Haha! Ani náhodou. Fotoaparát sice opravdu sám otáčí fotky, navíc docela bezchybně, ale pořádně si toho užijete pouze při prohlížení fotek přímo na přístroji. Jakmile fotky přehrajete do počítače, klasickej windowsáckej (jiné OS v tomhle ohledu neznám) prohlížeč obrázků vám je představí všechny na šířku. Pech, co?

Jde o to, že fotoaparát moje (vaše) snímky neotáčí natvrdo, ale pouze připíše do metadat souboru s obrázkem informaci o jeho orientaci. Existuje sice ohromná spousta programů na prohlížení fotografií a obrázků (z internetového okénka můžeme klidně jmenovat i Facebook), které si s tímto poradí a snímek vám zobrazí správně, ale existuje také velká spousta programů a zejména pak zařízení, která si s tímto neporadí. Je sice fajn, že dnes už není problém vyndat SD kartu z foťáku, narvat ji do televize a projíždět si fotky z dovolené prakticky okamžitě po příjezdu z letiště, ovšem je už méně fajn, když při tom musíte každou druhou fotku v televizi otáčet (v horším případě jenom naklánět hlavu).

Automatické otáčení snímků... Ale jen jako!

Smát se opileckým fotkám svých kamarádů není taková sranda, když u toho musíte otáčet hlavu. Foto: Landii

Vlastně jo, je to dost problém i oněch zařízení a programů (včetně Windows), že si s něčím tak primitivním nemohou poradit, ale na druhou stranu přece není důvod, proč by se snímky nemohly otáčet ve foťáku napevno a ukládat se rovnou tak. Možná se to někomu nehodí a možná by to zpomalilo ukládání snímku (což při dnešních rychlostech paměťových karet není tak bolavé), ale i tak bych měl mít alespoň možnost vybrat si, jak chci „automaticky otočené“ fotografie ukládat. Celkem nerad bych se dožil doby, kdy bude i v kamenných galeriích u každého obrazu napsáno, jak mám správně otočit hlavu, abych měl z díla co největší požitek.

MYVýrobci fotoaparátů i fotomobilů, já věřím, že určitě existují produkty dovolující nastavit, jak se mají snímky DOOPRAVDY ukládat, ale ani za mák nechápu, proč by něco tak snadného neměl umět můj kompakt za dva litry!