Babovřesky

Hned v úvodu bych se měl přiznat, že z Babovřesk jsem viděl pouze trailer, film o filmu a několik ukázek roztroušených po internetu. Třeba mi tento fakt nedává právo hodnotit film jako celek, ale když si Babovřesky ze stejných zdrojů troufla zhodnotit Mirka Spáčilová ve středeční MF Dnes, nevím, proč bych to nemohl taky zkusit.

Zdeněk Troška je jako sluníčko (jak se ostatně sám prezentuje na některých plakátech k tomuto filmovému hitu) – rozesmátý, teplý a značně otravný, když ho je příliš. Ačkoliv to málokdo přizná, trilogii Slunce, Seno… a pohádku o princezně ze mlejna má ráda spousta lidí. Nutno vzápětí dodat, že Troškova tvorba byla k světu jen do doby, kdy se mu přes rameno dívalo několik soudruhů, jestli náhodou nechystá nějakou neplechu, nebo na počátku devadesátých let, kdy byl ještě ze stejného důvodu patřičně ostražitý.

Babovřesky

Ukrutně dlouhé (133 minut) Babovřesky jsou vyprávěním o tom, jak do stejnojmenné vesnice zavítá nový farář, který se (panenko Maria) jmenuje Šoustal. To rozehraje neskutečnou sérii gegů k popukání (obsahuje explicitní a vulgární popis sexu a pohlavních ústrojí):

Starosta si myslí, že se Šoustal jmenuje Šukal, za což dostane ránu pěstí. Když pak takřka omylem Šoustal sahá starostově ženě na kozy, chce mu za to starosta, který ovšem šuká nějakou couru z výboru, ustřelit koule. To Šoustalovi znemožní šukání na několik dalších dnů. Nešťastnou náhodou se Šoustalova sestra Lucie Vondráčková, která se ve vsi zamiluje do maloměstského vošousta Adama, ocitne u starostova klína a celá ves si myslí, že mu kouřila péro. Nejen za to dostane starosta od své ženy kopanec do koulí. Nakonec to Lucii klapne a její bratr Šoustal (o kterém si dříve část vsi myslela, že šuká svoji sestru) ji s jejím vošoustem oddá. Odehraje se svatba a vesnice je z toho tak na větvi, že roztančí celý kostel. Pevně doufám, že se ve filmu v této závěrečné scéně objeví ještě Whoopi Goldberg a rozjede nějaký pořádný jihočeský gospel.

Pokud jsem se v některých pasážích mírně odchýlil od děje, prosím o schovívavost.

Jak pravila Mirka, ještěže byl trailer zadarmo.

Ve dvouminutovém traileru se objevilo zhruba osm narážek na sex, penis, zadek, varlata a ňadra. Kolik jich je v celém filmu si netroufám odhadnout. Zcela logicky z toho vyplývá, že pan režisér Troška je posedlý sexem a má ho buď příliš, nebo naopak nedostatek. V druhém případě jsem ochotný se mu složit na rozumnou částku, která by jeho problém mohla alespoň na několik měsíců vyřešit. Ještě je co zachraňovat, neboť na léto se plánuje natáčení Babovřesk 2.

MYVážený pane Troško, jak jste sám někdy v minulosti prohlásil, snažíte se točit lidské komedie s lidským humorem pro lidi o lidech. Nevím, jestli vaši diváci ocení dialogy o felacích, poprsích, šourcích a holubích exkrementech, já ani mé okolí bohužel ne…