Bědování na revizory

Nadávat je krásné, MY o tom ostatně víme svoje, ale jak se krásně česky říká – vocaď pocaď. Předpokládám, že MHD jste už někdy jeli všichni. Patrně jste z libovolných důvodů někdy jeli i bez platné jízdenky nebo legitky. A dost možná vám za to nějakej hajzl kreténskej blbej pitomej kryplovskej napařil tučnou pokutu.

Práci revizorů v MHD obdivuju. Já sám bych si na ní nikdy netroufl. Dobíhat prchající černé pasažéry, vysvětlovat japonským turistům, že nemohou jezdit celý den na jednu jízdenku, vyhazovat chrnící bezdomovce z metra… Nic z toho není zrovna mým šálkem čaje a upřímně mi nejde do hlavy, jak může někdo toto povolání dlouhodobě vykonávat, aniž by se z něj následkem toho nestal sériový vrah. Nebo alespoň chovatel siamských koček, pokud si myslíte, že přeháním.

Revizoři dělají svoji práci – kontrolují, jestli se někdo nesnaží využívat služby dopravních podniků bez placení. A přesto se na ně nadává. Za to, že vás kontrolují, když se vám to zrovna nehodí. Za to, že nechápou, že je ještě před výplatou a vy si lístek prostě nemůžete dovolit. Za to, že vám dají pokutu, i když máte tramvajenku prošlou teprve pátý den. Za to, že vám bylo šestnáct teprve vloni, a tak nevíte, proč byste si měli kupovat jízdenku za plnou cenu.

Bědování na revizory

Foto: Daedalus42

V první řadě je třeba si uvědomit, že v tomto filmu jsou záporáci černí pasažéři, nikoliv ti pánové s plackou s logem dopraváku. Pokud dělám něco, čím porušuji nějaká pevně daná pravidla, musím počítat s tím, že za to mohu být potrestán.

I proto mi přijde značně bizarní, že poslední soutěžní přehlídku mobilních aplikací AppParade vyhrála aplikace FareBandit, která slouží k monitorování pohybu revizorů po městě, aby se tak černí pasažéři mohli vyhnout případnému placení pokuty. Jako bonus nabízí virtuální peněženku, díky níž si můžete spočítat, kolik jste svoji jízdou načerno již ušetřili. S její existencí problém nemám, nicméně si myslím, že vzhledem ke kontroverznímu účelu, k jakému se používá, mohla být z diváckého hlasování symbolicky vyřazena.

MYVážení černí pasažéři, nadávali byste snad na to, kdybyste dostali pokutu za drobnou krádež v hypermarketu nebo za jízdu kilem v městě poblíž školy? Patrně ne. Aspoň doufám. Nenadávejte ani na revizory. Dělají jen svoji práci a to, že jezdíte načerno, je vaše blbost.