Black Friday v Alze

V anglosaském spotřebitelském světě, převážně pak v tom americkém, je hluboce zakořeněna tradice Černého pátku. Ten znamená počátek předvánoční nákupní sezóny, kdy se v chladném pozdně listopadovém ránu šourají miliony lidí s krocanem v břiše po obchodech plných neodolatelných slev. Jak to dopadlo, když se pokrokový obchod s elektronikou rozhodl importovat Černý pátek do Čech, si povíme dnes.

Internetovému obchodu Alza.cz nelze upřít skvělou logistiku a zásobovanost. Na rozdíl od milionu levnějších e-shopů totiž není problém dostat většinu zboží v podstatě kamkoliv nejpozději následující pracovní den, což ospravedlňuje vyšší cenu v porovnání s konkurencí.

První Černý pátek v podání Alzy proběhl loni v listopadu a přinesl některé skvělé cenovky. Kindle za tisícovku, žehlička či fén za stovku, hromada další elektroniky za pakatel. Doma z toho nemám nic, protože laskavý e-mailing ze čtvrté hodiny ranní jsem nezachytil a v okamžiku, kdy jsem se probudil, už bylo v podstatě vše beznadějně vyprodáno.

Foto: Samsung Tomorrow, Flickr.com

Foto: Samsung Tomorrow, Flickr.com

Takže když se koncem ledna objevil další mail, oznamující opakování celé taškařice, nadšeně jsem jej otevřel, abych zjistil, že… se někde stala chyba. Nabízet skvělé ceny nelze donekonečna, to je jasné. Přesto je pro mě každý další „Černý pátek“, který se teď v Alze nekoná jen v tradičním listopadovém termínu, ale snad každý měsíc, čím dál tím větším zklamáním.

Zajímavé nabídky totiž byly vystřídány zlevněnými ebooky, pouzdry na notebooky, parfémy, MP3 přehrávači a spoustou dalšího naprosto zbytečného a neprodejného harampádí se slevou 20 %. Headlinerem jednoho Černého pátku byl notebook zlevněný z 15 500 na 14 000 Kč. To je nabídka jako řemen! O zlevněných Nokiích, které nechce snad nikdo na celém světě, by se dal napsat další článek.

MY

Milá Alzo, nemůžeme po tobě chtít, abys nabízela skvělé slevy měsíc co měsíc. Ale pořádný Černý pátek jednou do roka je výrazně férovější než nabízení neprodejného bordelu s nálepkou výhodné koupě měsíc co měsíc.