Cenová politika Steamu

Na populární platformě Steam, která slouží k digitální distribuci (zejména) počítačových her, právě probíhá letní výprodej. Je to tam jako v obchoďáku. Spousta slev, každá různě velká, každou chvíli nové zboží, které se prodává „pod nákupkou“. Přestože jsem v rámci této akce utratil již pár stovek (a toto číslo patrně ještě není konečné), něco mě dost trápí.

Ještě několik let zpátky podporoval Steam pouze americký dolar. Všechny hry stály všude po světě stejně, výsledné ceny se lišily pouze aktuálním kurzem banky, u které měl zákazník svoji platební kartu, případně o poplatky za zprostředkování platby.

Nyní je situace jiná a Steam podporuje i eura, britské libry, australské dolary a dost možná ještě nějaké další více či méně bizarní měny. To umožňuje Steamu (a potažmo i herním vydavatelům) upravovat ceny a měnit obsah her napříč regiony. A to mi nepřijde fér.

U velké řady titulů si totiž prodejce příliš neláme hlavu a využívá absurdního kurzu 1 USD = 1 EUR = 1 GBP, který je značně nevýhodný pro obyvatele kontinentální Evropy a ještě brutálnější vůči hráčům z Velké Británie.

Cenová politika Steamu

Chcete to všechno!

V některých případech je tato anomálie ještě více vytuněna. Oblíbený simulátor smilstva a tyranství a software pro bytovou a zahradní architekturu The Sims 3 se v rámci letního výprodeje včera poflakoval na Steamu za 22,49 EUR (sleva 50 %), zatímco za oceánem za 14,99 USD (sleva rovněž 50 %). Rozdíl činí v přepočtu nějakých 300 Kč (což odpovídá ceně za hru v USA), v případě plné ceny pak dokonce šest stovek.

A tímto způsobem jsou evropští hráči drancováni u drtivé většiny nabízených her. A není jak se tomu vyhnout. Používaná měna nejde nijak jednoduše změnit, nad pokusem se pomocí proxy serveru virtuálně přenést někam do Ameriky visí hrozba zablokování celého účtu. Je potřeba to skousnout. Anebo přestat hrát.

MYVážení digitální prodejci (tedy nejenom Steame), pokud něco, co má naprosto stejné náklady na výrobu, „skladování“ a distribuci po celém světě, stojí v Praze kilo a v Brně dvě, je to špatně (nehledě na Brno). Promyslete to. Zabráníte hromadné zlobě (vůči vám) a ještě hromadnější závisti (vůči Americe).