Ceremoniál předávání cen Anděl

Česká televize včera odvysílala předávání Czech Academy Awards Anděl. Ano, tak se ty sošky jmenují. Měl jsem naivní pocit, že poté, co akademii opustily desítky členů v čele s šéfredaktorkou Mateřídoušky, úroveň stoupne. A musím přiznat, že z části to je pravda.

Stále tu však zůstává stejný problém, jaký sužuje ostatní české ceny. Ceremoniál. Ano, nebyla to tak dokonalá parodie na předávání cen, jakou organizuje Petr Vachler na Lvech, nebyla to ani podivná alternativní schůzka milovníků Tatabojs v divadle jako dříve. Z Andělů se však stalo jakési finále Česko-Slovensko hľadá SuperStar.

Opravdu nemáme moderátora, který by uměl odmoderovat podle scénáře předávání cen, byl důstojný a přitom zábavný? Uznávám, Ebena by Andělé neunesli, ale Leoš Mareš, jehož největší sílou je improvizace, vybízející kompletní smetánku malého českého rybníku, aby dodala ceremoniálu na američnosti tím, že dá standing ovations, není to právě. To, že se pere s relativně dobrým scénářem a přiznává, že má ještě kšeftík v Turnově, je drobný bonus zdarma.

Ceremoniál předávání cen Anděl

Jakkoli to zní neuvěřitelně, lépe to udělat asi nešlo. Foto:music-movie.blog.cz

Problémem jsou i děkovné řeči. Jako divák opravdu nechci poslouchat narážky na jakousi mystickou afterparty. Jenom to podtrhává nehezkou pověst, která kolem Andělů vzniká. A totiž že je nedostanou ti nejlepší, ale kamarádi, kteří jinou cenu dostat nemohou. A když pak Boris Carloff (teď se přiznejte, slyšeli jste o něm někdy?) na okraj zmíní afterparty (je to příklad, nevím, jestli konkrétně on byl jeden z viníků), dojem „když mi dáš sošku, pozvu tě na panáka a doprobereme ten kšeft u vás v kulturáku“ je kompletní.

Bylo by toho mnohem více: zbytečný Harlem Shake, dávno nevtipný Gangnam Style, idiotský vtip o fotkách s Leošem Marešem, nevypnutý mikrofon při uvádění Pavla Bobka do dvorany slávy („Tak asi jdem“ se ve slavnostní chvíli prostě neříká!) anebo podivné rozdělení ceremoniálu na dvě části, aby ČT mohla odvysílat pár komerčních sdělení, jsou asi nejviditelnější přešlapy. Ale asi to nemá smysl.

MYČtenáři, omlouvám se. Ceny Anděl asi opravdu lépe udělat nejdou. Česká tůňka je malá a Kryštof coby největší vítěz ji dobře vystihuje. Tuzemská popkultura ze sebe včera vymáčkla absolutní maximum a není hezké jí vyčítat, že nedosahuje světové úrovně. Jenom jsem si chtěl postěžovat, že časy, kdy na téže akci vystupovali REM či Cher, je za námi.