Česká televize, díl druhý: Nové Události

Petr Dvořák přišel z Novy do České Televize a rozhodl se, že nenechá kámen na kameni. Sebral tedy bandu kamarádů, usedl s nimi ke škopku piva a společně vymysleli spoustu zajímavých novinek. K té nejzásadnější patří zcela nové Události, jaké svět ještě neviděl. Chtěli jsme o nich napsat už pár dní, ale nevěděli jsme, jak na to. Stalo se tedy to, že jsem včera usedl před sedmou k televizi a zaznamenal minutu po minutě…

18:57 – Události za okamžik, Jolana Voldánová se vítá s diváky, ohlašuje (očividně) nejvýznamnější událost dne, tedy vyhoření tržnice v Kraslicích na Sokolovsku. Více se ale dozvíme až později, teď už přichází Taťána Míková a s milým úsměvem oznamuje, jak v Železné rudě napršelo 28 litrů vody na metr čtvereční. Zapomněla dodat už jen to, kolik to je v přepočtu plaveckých bazénů.

18:58 – Začíná počasí. Jak jinak než fotografií dramaticky zasněženého dětského hřiště v Jindřichově Hradci, kterou přes Facebook sdílel divák Petr Nystrom.

18:59 – Taťána už nemá moc času, hudba na pozadí je stále hlasitější. Dvě minuty informací o počasí jsou u konce. Jak bude ve Španělsku nebo jaké alergeny řádí nejvíce, se prostě nedozvíme. Ne, že bych byl alergik nebo se chystal do Pyrenejí, ale tak nějak jsem si zvykl na to, že mi ČT tyto informace vždy nabízela.

19:00 – První kladné body, přehled hlavních událostí a nová znělka vypadají dynamicky a vyvolávají pocit, že se opravdu něco děje. I když se neděje vůbec nic.

19:02 – První reportáž je o chystaných změnách ve zdravotnictví. Z ní mám pocit, že nejvýznamnějším rozdílem oproti současnému stavu je hrazení amalgámových plomb pacientem. Měl bych omezit sladké.

19:03 – Jolana stojí u dotykové obrazovky. Události jsou rázem živější! A kdykoliv se té televize dotkne, spustí se nějaká animace, která úplně zpřehází všechny obrázky! Hustý!

19:06 – Upoutávka na Události komentáře. Škoda, že jejich vizuál zůstal nezměněn a k novým Událostem se tak nějak nehodí…

19:09 – Hluboký lidský příběh o uprchlých Syřanech v České republice. Nejsem bezcitná krysa (ale to možná kecám), avšak informační přínos z této reportáže je pro mě nulový.

19:13 – Přímý přenos z vyhořelé tržnice, kde se už vůbec nic neděje. To smrdí Novou. Proč prostě není možné místo toho vyrobit nějakou pěknou barevnou reportáž?

19:14 – Pěkná barevná reportáž.

19:15 – Ano! Marcela Augustová přinese téma o soudu roku s Jaroslavem Škárkou. Už v půl osmé!

19:16 – Reportáž o protestech odborářů. Další věc, která mi na nových Událostech vadí, je to, že ČT uměle zvyšuje sledovanost tím, že prokládá hlavní zprávy dne (jako je například tato) něčím naprosto irelevantním jako je vyhořelá vietnamská tržnice. Seřadit podle priority, prosím!

19:21 – ČT vkládá krátké dvacetivteřinové zprávy mezi dlouhé reportáže namísto toho, aby z nich udělala samostatný blok. Působí to zmatečně a já několik vteřin dumám nad tím, co mají Lidovci společného s ředitelováním Národního divadla.

19:26 – Ano! Marcela Augustová přinese téma o soudu roku! Navíc přidá reportáž o břidlicovém plynu. Tu ale až za čtvrt hodiny!

19:32 – Ano! Marcela Augustová přináší téma o soudu roku! Sice trochu později, než původně slibovala, ale Vít Bárta nám to prý vše vynahradí.

19:34 – Marcelka ťapká na dotykovou obrazovku. Obrázky se u toho tak krásně mění!

19:36 – Kameraman je ze dvou dam v záběru zjevně nervózní. Neskutečně se mu třesou ruce.

19:37 – „Nejdřív nástup, a pak honem do vody. Někdo si sice občas lokne, naučit se plavat ale mají šanci všichni,“ seznamuje diváky s tématem reportáže Ivan Lukáš.

19:39 – Příběh o pekingském taxikáři. Události se již definitivně proměnily na Objektiv. Ono vlastně i studio vypadá jako z Toulavé kamery a podobných pořadů, že?

19:42 – Marcela Augustová zničehonic zmizela a ani se nerozloučila. To se přece nesluší! Další dvě reportáže uvádí Jolana Voldánová úplně osamocena.

19:46 – Marcela Augustová se vrátila! A prozrazuje, jaké téma přinese některý z jejích kolegů již zítra. Sledujte Události. Jasné a spolehlivé!

19:47 – Petr Vichar láká na Branky, Body, Vteřiny. Marcelka s Jolankou dělají pápá.

19:50 – Po reklamním bloku začínají BBV. Jelikož sportu nerozumím, nebudu se do kritizování Petra Vichara a jeho kolegů raději pouštět.

Studio nových Událostí nabízí spoustu prostoru k procházkám a matlání po obrazovkách. Foto: ČT

Závěr je celkem jasný. Nové Události – jasné a spolehlivé – nejsou ani tak zpravodajstvím, jako spíš publicitiskou. Zatímco od nás na západ běžně trvají hlavní zprávy na veřejnoprávní televizi čtvrt hodiny, v našich českých hájích mají stopáž více než 45 minut, které zkrátka není čím zaplnit, a ze zpravodajské relace se tak stává magazín s vyprávěním životního příběhu babičky Proškové a dalších.

I tak jsem zaznamenal jistý posun k lepšímu od prvních pokusů, kdy se v předělech nutně musel objevovat nápis „živě“ a moderátoři byli nuceni se každých deset vteřin dívat do jiné kamery. Události se uklidnily a docela jim to prospělo. Přesto si stojím za tím, že ty staré nebyly vůbec špatné, aby se na nich muselo něco tak razantně měnit.

A ještě jedna věc – Analogové vysílání České televize je již nějaký ten pátek vypnuté, tudíž všichni, kdo přijímají ČT1, mají zákonitě přístup i k ČT24. Proč se tedy každý den hodina vysílání na těchto dvou stanicích duplikuje?!

MYŘíká se, že co funguje dobře, není třeba měnit. Vy jste nám rvali do hlavy tak dlouho, že Události na ČT nefungují, až jsme tomu začali věřit. Ty nové sice vypadají labužnicky, jejich obsah je však jako paštika z Lidlu – šedý a řídký. Až budete zase do něčeho zasahovat, nemyslete jen na to, jak to bude vypadat, ale snažte se, aby to také za něco stálo.