Česká televize, díl první: ČT2

Je to tady, dneškem načínám první z řady plánovaných „seriálů“ na tomto webu. Do České televize už jsem se trošičku opřel při komentování poněkud šílených Výletníků, dnes je na čase povědět si něco o programové skladbě či vedení ČT2 a o tomto programu vůbec. Pokud byste totiž nechali po Večerníčku zapnutou omylem televizi na druhém kanále, asi byste se divili, za co platíte.

Také si pamatujete ČT2 ve zlaté době konce let devadesátých a začátku třetího tisíciletí, kdy se na ni díval prostě každý a skoro to ani nebyla póza? Nádherné dokumenty z produkce BBC, spousta dobré muziky ať už živě či ze záznamu, ty nejdůležitější sportovní přenosy, titulkované seriály, trpaslík, horečka páteční noci, sobotní Noc s Andělem, na kterou jsem se jako víkendový nespavec vydržel často dívat do časných ranních hodin…

Co nám z dvojky zbylo? No, asi si pamatujete kampaň s divnými (pravděpodobně jinými) lidmi, která tvrdila, že dvojka je „jiný prostor“. To vše podtržené nechutným žlutošedivým vizuálem. Jednička mimochodem není o nic lepší, jen nechutnou žlutou vystřídala nechutná vínová. Nějaká špetka vkusu v nedohlednu. (A ano, jsem si vědom toho, že toto je silně subjektivní.)

Podívejme se do programu. Třeba na dnešek! Začínáme pořadem Tančící skály s popiskem „Adam znamená člověk“, následuje groteska z prostředí horkovzdušných balónů, přes spoustu dalších tragédií pokračujeme ke komponovanému pořadu „Kdyby ty dechovky v Rumunsku nebyly…“ a dál snad radši nebudu v zájmu vašeho i mého duševního zdraví pokračovat. A to jsem se v programu nedostal ani k jedenácté  hodině! Nejlépe nepřemýšlet, kolik peněz z kapes daňových poplatníků stojí takové dokumenty o rumunské dechovce natočit.

Já jako chápu, že se druhý program České televize snaží dát prostor všemožným zájmovým skupinám a menšinám. Ale proboha, máme třetí tisíciletí, Web 2.0 a všechny tyto pořady by se daly vyrobit za pár korun a vysílat na nějakém internetovém streamu! Fascinující je, že se do programu ČT2 vkrádají manýry z jedničky. Rozumějte: Večerníček a divné filmy od osmi, na které se nikdo nedívá. Vedení se z večerní dvojky snaží udělat druhou jedničku, což vypadá vážně dost divně a nedokážu si úplně představit, co tím lidé, kteří dělají program, sledují. A kdo že vlastně dělá program v ČT? To se, milý diváku, za své peníze nedozvíš. Na webu ČT je zmíněno několik jmen z „vedení“, ale konkrétní zodpovědné jedince přímo na dvojce se mi vypátrat nepodařilo. Na pranýř tudíž s bezejmennými antihrdiny!

Česká televize, díl první: ČT2

Milan Fridrich, ředitel programových okruhů ČT. Vrchní padouch, boss všech bezejmenných antihrdinů. Foto: Česká televize

Nerozumím této politice, nerozumím rušení úspěšných a zajímavých pořadů, nerozumím Večerníčku na dvojce (a to se má časem stěhovat na trojku, nový kanál pro děti), nerozumím, proč Ota Černý z ČT4 musí tlačit termíny sportovních utkání na dobu, kdy na stadionech bude prázdno, jen aby mohl být přenos fotbalu i hokeje v televizi v průběhu jednoho odpoledne. Je opravdu tak veliký problém vrátit sport na ČT2, když se tam právě vysílá Planeta YÓ a z jedničky přesunutá Kouzelná školka?

MYPrvní díl pranýřování ČT je u konce. Bezejmenným antihrdinům z oddělení programové skladby dvojky bych chtěl vzkázat, že chápu jejich „jiný prostor“, ale vy si laskavě uvědomte, že televize se dělá pro lidi. A pokud možno tak, abyste je nenutili spáchat harakiri po dvaceti minutách čoučání na bednu. Jedním Woody Allenem za měsíc to nespravíte, jasný? Tak zase příště, znova, teď vypnout telku a šup na další článek, ať nebolí vás hlova!