Fotbal v Čechách baví poměrně dost lidí, přestože jde pravděpodobně o jinou sociální bublinu, než jsou naši čtenáři. Mě baví. Vy ho mít rádi nemusíte. Vážně ne. Naprosto rozumím argumentu, že někoho nebaví koukat se na dvaadvacet přeplacených šašků, kteří většinu času jen tak pobíhají po trávníku bez míče. Nerozumím ale tomu, proč jsme národ fotbalových fanoušků, kteří mají poloprázdné stadiony. A když říkám poloprázdné, myslím tím asi tak poloprázdné, jako jsou podprsenky desetiletých děvčat (ne těch tlustých!).
Když jsem loni nadával na to, že se Gambrinus liga, nejvyšší fotbalová soutěž u nás, hraje v únoru, neměl jsem nejmenší tušení, že letos uvidím sníh jednou v Praze a jednou v Alpách na ledovci. Březen i duben byl co se teplot týče skvostný, tak skvostný, že až budete chtít na prvního máje políbit svou milou, spláčete nad tím, že veškeré stromoví už dávno odkvetlo.
A stejně u nás na ten fotbal lidi nechodí. Jasně, vysíláme čtyři zápasy z každého kola v televizi a v 90 % případů jde o zápasy našich nejlepších klubů – Sparty, Plzně, Teplic, Liberce… jenže jak potvrdil Robert Záruba na Twitteru, pokud na některý z hokejových stadionů zavítají televizní kamery, přijde víc lidí než obvykle. Ne naopak. Ověřoval jsem to. Proč to nejde na fotbal?
Pak tu máme samozřejmě zbylé mače. Jde o velkolepé šlágry typu Příbram proti Slovácku. Jenže i na podobných zápasech je v okolních zemích se srovnatelnou nebo horší fotbalovou kvalitou – namátkou třeba v Polsku – výrazně lepší kulisa než u nás. O třetí anglické nebo druhé německé lize ani nemluvě. Bývá tam vyprodáno. Tak proč to nejde v Příbrami, kde stojí lístky na zápas asi jako dvě piva? Proč přijdou lidi na Letnou jenom na derby se sešívanými a nadávat Limberskému? Proč v Liberci, který zažil skvostnou pohárovou sezónu, přijde na vyřazovací část ubohých šest tisíc? A na reprezentaci s novým koučem za nějakých 150 Kč přijde půl Edenu?
Pupkáči od piva často argumentují tím, že ten fotbal vlastně stojí za starou belu a koukají na něj v televizi v hospodě jen tak ze zvyku. Takže vážení milostiví: Pokud přijdete na zápas a budete fandit, poženete hráče k lepším výkonům, fotbal bude stát za mnohem víc a všichni z toho budou profitovat. Jasně, nepůjde to hned. Budete muset přijít třikrát za sebou, než si hoši v kabině všimnou, že je něco jinak. Ale půjde to a v konečném důsledku je to win-win situace.
O tom, že návštěva na stadionu znamená peníze do klubové kasy a další peníze od sponzorů, kteří budou mít radost, že jejich reklamy vidí víc než sto padesát platících, snad mluvit nemusím. Peníze v klubové kase zase znamenají lepší hráče a lepší fotbal.
A rodiny s dětmi, o kterých se pořád tak mluví? Víte, milá Česká televize a Novo, pokud nebudete démonicky ukazovat dvakrát do roka plačící děti z Bazalů, ale radši povíte, co ostatní kluby dělají pro bezpečnost a pohodlí malého fanouška, možná příště přijde i on. S tatínkem.
Zkrátka a jednoduše: Choďte na fotbal, pokud vás aspoň trochu baví. Fanoušci na stadionu jsou základem kvalitní hry i fotbalové kultury. Funguje to samozřejmě i opačným směrem, takže pokud budete vysedávat věčně u televize, fotbal půjde v Čechách přímou čarou do prdele.