Dlouhé filmy na mnoho dílů

I když nejsem nijaký filmový fanda, který by měl doma poličku plnou DVD nebo terabajtový harddisk narvaný „záložními kopiemi“, sem tam mě přepadne chuť navštívit kino nebo domácí pohovku a podívat se na nějaký trhák. Nemohl jsem ale přijít na to, proč většinou volím animáky a podobné filmy orientované spíše na mladšího diváka.

Odpověď nakonec nebyla nijak komplikovaná. Stejně jako malé děti mám poměrně problém udržet pozornost déle než 45 minut, tudíž jsou pro mě jakékoliv činnosti trvající déle než tuto dobu lehkou komplikací. Podíváte-li se pak na stopáž průměrného animovaného filmu, zjistíte, že osciluje kolem 90 minut, což je dle mého názoru ještě snadno stravitelná délka.

Bohužel producenti se mnou nesouhlasí (ne, že bych si jim nějak stěžoval) a točí dlouhé výpravné filmy na tři hodiny. V aktuálním programu multiplexů tento čas atakují rovnou dva tituly – Atlas mraků (172 minut) a Hobit (169 minut).

Přichystat se na takovéto promítání (obzvláště v kině) je často deprimující zážitek. Musíte se zamyslet, jestli nebudete mít během následujících tří hodin hlad, žízeň, chuť na cigáro nebo potřebu si odskočit. Všechny tyto potřeby musíte uspokojit na maximum těsně před začátkem promítání a ideálně každou z nich zvlášť.

Na epický filmový zážitek musíte připravit i svůj zadek. Sedět tři hodiny na jedné sedačce zkrátka není příjemné a kvalitní polstrování v multikinech tento problém neřeší, pouze ho odsouvá o pár minut dál.

Na základě všech těchto faktorů jsem si stanovil, že každý režisér by měl být schopen svůj film sestříhat do dvou hodin včetně závěrečných titulků. Prakticky nic ho nemůže omluvit. I všemi bezmezně milovaný Hobit je údajně zbytečně ukecaný a nesmyslně roztahovaný do nelidských délek. To, že bude mít dva tisíce odboček od původní knihy, není zrovna dobrá výmluva.

Dlouhé filmy na mnoho dílů

A každý bude mít tři hodiny a pak další tři hodiny bonusových rozhovorů trpaslíků na DVD!

A nelidský je i počet dílů, do nichž je nasekán. Filmy na (nikoliv volné) pokračování nejsou snahou potěšit fanoušky, ale zejména vytěžit z nich maximum. Vidět to bylo i v posledních dílech Harryho Pottera, které měly tempo jako horská dráha – první část posledního dílu byla dlouhá, rozvleklá a v podstatě o ničem, zatímco v druhé části se v deseti minutách odvyprávěla polovina knihy a pak se dvě hodiny bojovalo o Bradavice. Marnost.

MYVážení režiséři, producenti, méně minut, méně dílů! Kdyby byl Hobit naplánován na dva dvouhodinové díly (nebo ideálně jeden dvouhodinový díl, ale to už chci asi moc), možná bych se na něj skočil podívat. 9 hodin trvající epická podívaná plná dlouhých a (údajně) nezajímavých rozhovorů není nic pro mě. Ani pro mnoho dalších diváků.