Dopravní podnik hlavního města Prahy a potvrzení o studiu

S počátkem letního semestru se v Praze (a dozajista i v dalších univerzitních městech) vyrojili revizoři, kteří svědomitě kontrolují, zda zvládli studenti přepnout z prázdninového módu a včas si koupit tramvajenku. Jednoho z mých oblíbených přátel nachytali tento měsíc již dvakrát a on teď nemá co jíst a na pivo si musí půjčovat od svého spolubydlícího. Zapeklité.

Smůla je, že na rozdíl od lítaček, neposkytuje dopravní podnik na pokuty studentskou slevu. Tříměsíční studentské jízdné vyjde v Praze na příjemných 720 Kč. Z logiky věci by se dalo předpokládat, že postupy pro získání žákovského jízdného by mohly být hned dva:

  1. Student VŠ přijde s platným studentským průkazem (ideálně ISIC) nebo s potvrzením o studiu k okénku ve vestibulu metra a požádá o nahrání studentského jízdného do své Opencard. Následně při případné přepravní kontrole jen předloží svoji Opencard revizorovi a ten ho pustí s úsměvem dál.

 

  1. Student VŠ přijde k okénku ve vestibulu metra a požádá o nahrání studentského jízdného do své Opencard. Platným studentským průkazem (ideálně ISIC) nebo potvrzením o studiu se prokazuje až při případné přepravní kontrole. Pokud důkaz o svém studiu není schopný předložit, bude pykat stejně, jako kdyby jel načerno.

Dopravní podnik hlavního města Prahy (DPP) se tak dlouho rozhodoval, jakou variantu zvolí, až někdo práskl do stolu a prohlásil, že to budou obě naráz. S potvrzením o studiu (studentským průkazem) musí student mávat při sebemenším kontaktu s každým pracovníkem DPP.

Studenti VŠE to mají ještě zapeklitější, neboť těm nejsou (z důvodu neshody mezi DPP a VŠE – škola odmítla dopravnímu podniku bezplatně poskytovat seznamy studentů) jejich studentské průkazy uznávány jako doklad o studiu. Musí s sebou proto neustále nosit papírové potvrzení o studiu.

Dopravní podnik hlavního města Prahy a potvrzení o studiu

Můj ISIC jim prý nestačí

Proč? Je snad kus papíru hůře padělatelný než plastová kartička? Nestačilo, že jsem papírové potvrzení již odevzdal nepříjemné paní v infocentru? Není podle DPP revizor schopný vyčíst ze studentského průkazu, kdy mu končí platnost? A co na to Jan Tleskač?

MYVážení pánové a vážené dámy z DPP, věřte tomu, nebo ne, ale studenti mají i jiné (bohulibé) starosti než nechávat si potvrzovat stovky formulářů a vyřizovat desítky aplikací na superkartách. Kleslo by vám ego tolik, kdybyste platný mezinárodní studentský průkaz uznávali jako doklad o studiu?