Shodou okolností je spousta lidí v mém okolí čerstvě zaměstnaná. Buď začali pracovat poprvé v životě, nebo změnili pozici. Aby svůj stav popsali, používají formulaci, které budu věnovat svůj dnešní hejt.
Ta věta zní „dostal jsem práci“. Zní to krásně. Přišel někdo hodný, kdo mi dal práci, bude mi za ní platit a zavládne atmosféra jako v pohádkách o krtečkovi. Splnilo se vše, o čem jsem snil.
Je nepochybně hezké, pokud člověk začne pracovat někde, kde jsou dobré platové podmínky, fajn kolektiv a kde může dělat něco, co ho naplňuje. Bohužel, tito lidé práci „nedostávají“. Ti si ji „nacházejí“, nebo do nové firmy „přicházejí“. Práci zpravidla „dostávají“ spíše dělnické pozice, hůř placené, kde jsou věci jako firemní kultura něco zcela nepochopitelného. A o nich dnes mluvím.
Jasně, je více méně fuk, jak nástupu na novou pozici lidé říkají. Jenže problém nastane, pokud se daný zaměstnanec (tedy jak sám říká obdarovaný), začne chovat právě jako obdarovaný.
Obdarovaný si jde užít svůj dar. Foto: LEOL30, Flickr.com
Je to úplně evidentní, ale možná je fajn si to občas připomenout: firmy nerozdávají práci, firma hledá prostředky ke zvýšení a maximalizaci zisku. Tedy nakupuje vaši práci za nejnižší možnou cenu. Je to princip tržního hospodářství. A tržní hospodářství je nejspravedlivější systém. Pokud si všechny strany uvědomují své pozice. A bohužel, tím, že člověk „dostal práci“, je vazalem vydaným na milost a nemilost zaměstnavateli, jeho velkým dlužníkem a drží hubu a krok.
Schválně to hodně přitahuji za vlasy, ale pravda je taková, že lidé v téhle zemi si neváží svého času a svojí práce. Oni práci „dostali“, musí být vděční a hlavně si neříkat o zvýšení platu nebo třeba volno navíc. Zisky firem rostou, finančních derivátů se prodává více a mzdy spokojeně setrvávají na úrovni roku 1974.
Nechci být nespravedlivý k zaměstnavatelům. Umožňují spoustě lidí dělat, co je baví a čím můžou být užiteční. Rozhodně jim neberu právo vydělávat peníze. Jenom mi prostě vadí, že si zaměstnanci nechávají s*át na hlavu.
Milí zaměstnanci a rádobyzaměstnanci, nikdo vám práci nedá. Každý si vaši práci koupí a to pod cenou. Nepovažujte se obdarované. Jste totiž prodávající.