Dotace všeho druhu

Ve stínu událostí posledních dnů se mi narýsovalo v hlavě téma pro dnešní příspěvek. Noviny jsou plné doktora Ratha a zemědělců blokujících silnice a společným jmenovatelem jsou dotace. A je úplně fuk, kde se ty peníze vzaly – jestli z Evropy, nebo z některého ze státních fondů. Dotace všeho druhu jsou jednou z prvních věcí, které bychom neudělali lépe. MY bychom je prostě nejraději zrušili úplně.

Úplné zrušení dnešního dotačního systému je zatím bohužel spíše utopie. Ale je to právě promyšlený systém přelévání peněz, jenž si hraje na kapitalismus, nicméně je socialismem nejhrubšího zrna, který současnou situaci tolik vyhrotil. Parta chlapíků v oblecích někde daleko za našimi západními hranicemi určuje, kolik bude který zemědělec produkovat mléka a jestli se může v Hrochově Týnci i dalších sto let vyrábět cukr, nebo radši cukrovar srovnáme se zemí. Pokud v tom někdo nevidí paralelu se socialistickými kolchozy, tak je prostě v mých očích ignorant.

Víceméně každá regulace jde proti trhu a pokud je nařízeno, že budou zemědělci pěstovat plodiny, které jim nepřinášejí zisky, je potřeba je uměle dotvořit za vydatné pomoci dotací. A tak v celé Evropské unii dostávají zemědělci příspěvky na naftu. Ministra Kalouska mám rád, ale považuji ho spíše za baviče než za schopného správce naší pokladny. A právě ministerstvo financí vymyslelo, že v rámci úsporných škrtů zruší dotace na naftu pro české zemědělce a tím pádem způsobí definitivní konec všech snah o pěstování čehokoli na našem území. Pokud bude českého zemědělce stát nafta o jedenáct korun více než rakouského, tak to jinak skončit nemůže.

Dotace všeho druhu

Jede do hor orat brambor! Foto: Joost J. Bakker IJmuiden

Krok je to hloupý – to jsme si ujasnili. Nesympatizuji se způsoby, kterými se zemědělci svých peněz domáhají (stejně jako jsem nesympatizoval loni s doktory), nicméně dnes je výjimečně chápu. Měli by ale demonstrovat za něco úplně jiného. Místo zachování dotací sobě raději za zrušení dotací všem. Vím, je to odvážná myšlenka, ale bylo by nám všem o mnoho lépe.

Současný systém je v mých očích neudržitelný. Ano, v Hostivicích mají novou fasádu na Radnici a základní škole, Gymnázium, ba i fontánu! A to vše díky penězům, o kterých si většina národa myslí, že nám je EU darovala. Že prostě spadly z nebe. Lidi, probuďte se: jsou to moje i vaše daně, které živí obyvatele několika vybraných bydlišť hejtmanů a senátorů, zatímco jinde (třeba v mé domovské Chrudimi) se dvacet let shánějí peníze na obchvat města.

MYDnes budu v historii našeho blogu adresovat největší „rybu“: Státe, EU, prosím, zruš tenhle příšerný socialistický systém přerozdělování posledních zbytků našich daní a dej alespoň na chvíli šanci opravdovému kapitalismu, opravdové tržní ekonomice. Třeba mám pravdu. A jestli ne, tak budeme o chlebu a o vodě.